„Lány” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát 149.200.92.238 (vita) szerkesztéséről Apród szerkesztésére
Címke: Visszaállítás
2. sor: 2. sor:
[[Fájl:Freundinnen.jpg|bélyegkép|210px|Két mosolygó lány]]
[[Fájl:Freundinnen.jpg|bélyegkép|210px|Két mosolygó lány]]


A '''lány''' a [[nőnem (biológia)|nőnemű]] [[gyermek]] elnevezése.
A '''lány''' (régies, illetve népies alakban: ''leány'', ''lyány'') a [[nőnem (biológia)|nőnemű]] [[gyermek]] elnevezése. Hímnemű megfelelője a [[fiú]]. A lány felnőttkorra [[nő]]vé érik. A 10-18 év közötti, [[kamaszkor|pubertáskorú]] lányt serdülő lánynak, tinédzsernek, régies kifejezéssel bakfisnak nevezik.


== Születés ==
== Születés ==
A születendő gyermek nemét egyetlen határozza meg, míg a többi kromoszóma az összes egyéb testi tulajdonságért, mint például a magasság vagy a szem és a haj színe,
A születendő gyermek nemét egyetlen [[kromoszóma]]pár határozza meg, míg a többi 22 kromoszómapár felelős az összes egyéb [[genetika]]ilag meghatározott testi és lelki tulajdonságért, mint például a magasság vagy a szem és a haj színe, a temperamentumtípus vagy a veleszületett adottságok.


== Pubertáskor ==
== Pubertáskor ==
A [[kamaszkor|pubertáskor]] alatt fejlődik ki a nemi jelleg a gyerekeknél.
A [[kamaszkor|pubertáskor]] alatt fejlődik ki a másodlagos nemi jelleg a gyerekeknél.


Tizenéves kortól a fiúk és lányok közötti [[párkapcsolat]]hoz kötődnek a [[barát]] és [[barátnő]] szavak<!--ez sem túl lexikonszerű!
Tizenéves kortól a fiúk és lányok közötti [[párkapcsolat]]hoz kötődnek a [[barát]] és [[barátnő]] szavak.

== Leányanyaság ==
Egy 16-17 éves lány testileg készen áll arra, hogy [[anya]] legyen. Napjainkban a lányok korábban érnek, ez azonban nem jelenti azt, hogy lelkileg is felkészültek az anyaságra.
Előfordul, hogy olyan kiskorú lányok kerülnek gyermekotthonba, akik terhesek vagy már van gyerekük.
<!--ez sem túl lexikonszerű!
A korán érő lányok nagy baja, hogy testi érettségük nem mindig jár együtt a szellemi fejlődéssel. Hiába néznek ki jóval idősebbnek, ha intellektuálisan nem érnek fel külsejükhöz.-->
A korán érő lányok nagy baja, hogy testi érettségük nem mindig jár együtt a szellemi fejlődéssel. Hiába néznek ki jóval idősebbnek, ha intellektuálisan nem érnek fel külsejükhöz.-->



A lap 2018. november 4., 21:41-kori változata

Két mosolygó lány

A lány (régies, illetve népies alakban: leány, lyány) a nőnemű gyermek elnevezése. Hímnemű megfelelője a fiú. A lány felnőttkorra nővé érik. A 10-18 év közötti, pubertáskorú lányt serdülő lánynak, tinédzsernek, régies kifejezéssel bakfisnak nevezik.

Születés

A születendő gyermek nemét egyetlen kromoszómapár határozza meg, míg a többi 22 kromoszómapár felelős az összes egyéb genetikailag meghatározott testi és lelki tulajdonságért, mint például a magasság vagy a szem és a haj színe, a temperamentumtípus vagy a veleszületett adottságok.

Pubertáskor

A pubertáskor alatt fejlődik ki a másodlagos nemi jelleg a gyerekeknél.

Tizenéves kortól a fiúk és lányok közötti párkapcsolathoz kötődnek a barát és barátnő szavak.

Leányanyaság

Egy 16-17 éves lány testileg készen áll arra, hogy anya legyen. Napjainkban a lányok korábban érnek, ez azonban nem jelenti azt, hogy lelkileg is felkészültek az anyaságra. Előfordul, hogy olyan kiskorú lányok kerülnek gyermekotthonba, akik terhesek vagy már van gyerekük.

Kapcsolódó szócikkek

Commons:Category:Girls
A Wikimédia Commons tartalmaz Lány témájú médiaállományokat.