„Szepsi Csombor Márton” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Voxfax (vitalap | szerkesztései)
Voxfax (vitalap | szerkesztései)
aNincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
[[Kép:Szepsi Csombor Márton Europica varietas 1620.jpg|jobbra|bélyegkép|280px|''Evropica Varietas, avagy Szepsi Czombor Martonnak Lengyel, Mazur, Pruz, Dania, Frísia… Britanniai, Tengeren való bujdosásában látót, hallot külömb külömb fele dolgoknak röuid le irása…'' Kassa, 1620]]
[[Kép:Szepsi Csombor Márton Europica varietas 1620.jpg|jobbra|bélyegkép|280px|Az ''Europica Varietas'' címlapja, Kassa, 1620]]
'''Szepsi Csombor Márton''' (Czombor Márton) ([[Szepsi]], [[1594]] – [[1623]] előtt) református lelkész, az első magyar nyelvű útleírás alkotója.
'''Szepsi Csombor Márton''' (Czombor Márton) ([[Szepsi]], [[1594]] – [[1623]] előtt) református lelkész, az első magyar nyelvű [[európa]]i útleírás szerzője.


==Élete==
==Élete==
1607-től [[Késmárk]]on tanult, 1611-től beutazta [[Erdély]]t, és két évig [[Nagybánya|Nagybányán]] tanult. Miután egy évet még a gönci iskolában töltött, egy ideig telkibányai tanító volt. 1616. május 15-én, 22 évesen külföldre indult, és többnyire gyalog vándorolt „sárga csizmában, verőfényes gránát posztóból csinált palástban," és bejárta [[Lengyelország]]ot, [[Csehország]]ot, [[Szilézia|Sziléziát]]. [[Gdańsk|Dancikában]] a gimnáziumi alumnusok (tanulók) közé iratkozott be. 1617. január 21-én hagyta el Dancikát és [[Királyi Poroszország]]ba ment, onnan [[Dánia]] felé vitorlázott, majd május elején [[Svájc]]ba indult, de [[Anglia|Angliában]] kötött ki. [[London]]ban meglátogatta az iskolákat és [[Canterbury]]ben is volt. 1618-ban Provance-ban, [[Franciaország]]ban és [[Párizs]]ban is megfordult. Onnan [[Németország]]ba ment és 1618. június 19-én a [[Strasbourg|strassburgi]] egyetem tagja lett, ahonnan [[Heidelberg]]en, [[Nürnberg]]en és [[Krakkó]]n át visszatért [[Magyarország]]ra, és 1620-ban [[kassa]]i iskolaigazgató, majd 1620-ban [[Varannó]]n lett lelkész és bedegi Nyáry István Zemplén megyei főúr szolgálatába állt. Két évre rá, egy pestisjárvány során hunyt el.
1607-től [[Késmárk]]on tanult, 1611-től beutazta [[Erdély]]t, és két évig [[Nagybánya|Nagybányán]] tanult. Miután egy évet még a [[gönc]]i iskolában töltött, egy ideig [[telkibánya]]i tanító volt. 1616. május 15-én, 22 évesen külföldre indult, és többnyire gyalog vándorolt „sárga csizmában, verőfényes gránát posztóból csinált palástban," és bejárta [[Lengyelország]]ot, [[Csehország]]ot, [[Szilézia|Sziléziát]]. [[Gdańsk|Dancikában]] a gimnáziumi alumnusok (tanulók) közé iratkozott be. 1617. január 21-én hagyta el Dancikát és [[Királyi Poroszország]]ba ment, onnan [[Dánia]] felé vitorlázott, majd május elején [[Svájc]]ba indult, de [[Anglia|Angliában]] kötött ki. [[London]]ban meglátogatta az iskolákat és [[Canterbury]]ben is volt. 1618-ban Provance-ban, [[Franciaország]]ban és [[Párizs]]ban is megfordult. Onnan [[Németország]]ba ment és 1618. június 19-én a [[Strasbourg|strassburgi]] egyetem tagja lett, ahonnan [[Heidelberg]]en, [[Nürnberg]]en és [[Krakkó]]n át visszatért [[Magyarország]]ra, és 1620-ban [[kassa]]i iskolaigazgató, majd 1621-ben [[Varannó]]n lett lelkész és bedegi Nyáry István Zemplén megyei főúr szolgálatába állt. Két évre rá, egy pestisjárvány során hunyt el.


==Művei==
==Művei==
10. sor: 10. sor:


Kéziratban maradt műve: Utazása 1620. 4-rét 167 lap és ezt kiegészítő másolatok.
Kéziratban maradt műve: Utazása 1620. 4-rét 167 lap és ezt kiegészítő másolatok.
Egy helyen írja: „Provansban” találkozott egy kobzossal, aki énekelt a hun harcosok keserves állapotjáról, tudniillik a helybeliek mutogatják idegeneknek a környékbeli (Hun)halmokat (temetkezési helyeket).
Egy helyen írja: „Provansban” találkozott egy kobzossal, aki énekelt a hun harcosok keserves állapotjáról, tudniillik a helybeliek mutogatják idegeneknek a környékbeli (hun)halmokat (temetkezési helyeket).


==Források==
==Források==

A lap 2016. június 16., 18:07-kori változata

Az Europica Varietas címlapja, Kassa, 1620

Szepsi Csombor Márton (Czombor Márton) (Szepsi, 15941623 előtt) református lelkész, az első magyar nyelvű európai útleírás szerzője.

Élete

1607-től Késmárkon tanult, 1611-től beutazta Erdélyt, és két évig Nagybányán tanult. Miután egy évet még a gönci iskolában töltött, egy ideig telkibányai tanító volt. 1616. május 15-én, 22 évesen külföldre indult, és többnyire gyalog vándorolt „sárga csizmában, verőfényes gránát posztóból csinált palástban," és bejárta Lengyelországot, Csehországot, Sziléziát. Dancikában a gimnáziumi alumnusok (tanulók) közé iratkozott be. 1617. január 21-én hagyta el Dancikát és Királyi Poroszországba ment, onnan Dánia felé vitorlázott, majd május elején Svájcba indult, de Angliában kötött ki. Londonban meglátogatta az iskolákat és Canterburyben is volt. 1618-ban Provance-ban, Franciaországban és Párizsban is megfordult. Onnan Németországba ment és 1618. június 19-én a strassburgi egyetem tagja lett, ahonnan Heidelbergen, Nürnbergen és Krakkón át visszatért Magyarországra, és 1620-ban kassai iskolaigazgató, majd 1621-ben Varannón lett lelkész és bedegi Nyáry István Zemplén megyei főúr szolgálatába állt. Két évre rá, egy pestisjárvány során hunyt el.

Művei

  • Evropica Varietas, avagy Szepsi Czombor Mártonnak Lengyel, Mazur, Pruz, Dania, Frísia… Britanniai, Tengeren való bujdosásában látott, hallot külömb külömb fele dolgoknak rövid le irása… Kassa, 1620
  • Vdvari Schola… Bártfa, 1623 (Bedegi Nyáry Ferenc, Nyáry István fia számára írta; Nyári Ferenc és a szerző halála után nyomtatták ki)

Kéziratban maradt műve: Utazása 1620. 4-rét 167 lap és ezt kiegészítő másolatok. Egy helyen írja: „Provansban” találkozott egy kobzossal, aki énekelt a hun harcosok keserves állapotjáról, tudniillik a helybeliek mutogatják idegeneknek a környékbeli (hun)halmokat (temetkezési helyeket).

Források

További információk