„Szárnyas oltár” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
23. sor: 23. sor:
[[Advent]] és [[nagyböjt]] idején a bezárt szárnyak az isteni titkokat jelenítik meg, az ünnepi időszakokban kinyitott szárnyak pedig a kinyilatkoztatást.
[[Advent]] és [[nagyböjt]] idején a bezárt szárnyak az isteni titkokat jelenítik meg, az ünnepi időszakokban kinyitott szárnyak pedig a kinyilatkoztatást.


Feltételezhető, hogy a szárnyas-oltárokat felváló stabil építésű és tartalmú retabló tette szükségessé a német nyelvterületen elterjedt [[Fastentuch]] (bőjti lepel) használatát.)
Feltételezhető, hogy a szárnyas-oltárokat felváló stabil építésű és tartalmú retabló tette szükségessé a német nyelvterületen elterjedt [[Fastentuch]] ([[bőjti lepel]]) használatát.)


== Képek ==
== Képek ==

A lap 2016. január 22., 20:48-kori változata

A krakkói Szent Mária templom szárnyas oltára
A berethalmi erődtemplom szárnyas oltára

A szárnyas oltár olyan oltár, amely retablójának behajtható szárnyai vannak.

Részei, megmunkálása

Középső része az oltárszekrény, amit gyakran szobrok díszítenek. Alatta általában fölfelé szélesedő predella kapcsolja össze az oltár menzáját és a szekrényt; a predellán gyakran faragott vagy festett figurákat láthatunk. A kétoldalt nyitható szárnyak (1-1, kivételesen 2-2 pár) külső oldalán festett képek vannak, a belső oldalán többnyire szintén képek, néha domborművek. A szekrényt miniatűr építészeti tagokból, főleg tornyocskákból álló oromzat koronázza. Ezen gyakran még szobrok is állnak. Az oltár minden részét előszeretettel aranyozzák és gondosan, de nem naturalisztikusan festik.

Fajtái

János dán király családtagjait ábrázoló szárnyasoltár az odensei székesegyházban
A „verduni oltár” Klosterneuburgban
  • A mindössze két, behajtható táblából álló (szekrény nélküli) oltár a diptichon.
  • A leggyakoribb típusú szárnyas oltár a triptichon a szekrény mindkét oldalán egy-egy behajtható táblával.
  • A poliptichonnak a szekrény mindkét oldalán több (2–4) táblája van.

Története

Kialakulása a 14. század környékére tehető. Gyorsan népszerűvé vált és elterjedt; főleg a Német-római Birodalomban és a vele határos területeken. Virágkorát a 15. században és a 16. század elején élte; a gótika kedvenc oltártípusa volt.

Szimbolikája

Advent és nagyböjt idején a bezárt szárnyak az isteni titkokat jelenítik meg, az ünnepi időszakokban kinyitott szárnyak pedig a kinyilatkoztatást.

Feltételezhető, hogy a szárnyas-oltárokat felváló stabil építésű és tartalmú retabló tette szükségessé a német nyelvterületen elterjedt Fastentuch (bőjti lepel) használatát.)

Képek

Kapcsolódó szócikkek

Források

További információk

Fájl:P1170877 (3).JPG
Ossiach: szárnyas oltár
Commons:Category:Winged altars
A Wikimédia Commons tartalmaz Szárnyas oltár témájú médiaállományokat.