„Mennyiség” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Legobot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: 28 interwiki link migrálva a Wikidata d:q309314 adatába
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
A '''mennyiség''' egy [[mérés]] eredményére vonatkozó kifejezés, mely a dolgok számát, irányát, számosságát határozza meg, vagy dolgok csoportjának, gyűjteményének megnevezést ad a számossága alapján (például [[tucat]])<!--ezen azért még dolgozni kellene?-->. Többnyire a mennyiséget számmal jelöljük ([[mérőszám]]), amelyet egy [[mértékegység]] követ (ha szükséges), majd ezután megemlítjük magát a dolgot, aminek mennyiségét meghatározzuk. A pontos fogalmazáshoz mindkét részre szükség van.
== A '''mennyiség''' egy [[mérés|mérd]]<nowiki/>sddddsdssatározza meg, vagy dolgok csoportjának, gysdsdűjteményének megsdevdezsdést ad a számossága aslasddspján (például [[tucat]])<!--ezen azért még dolgozni kellene?-->. Többnyire a mennyiséget számmd jelöljük ([[mérőszám]]), amelyet egy [[mértékegység]] követ (ha szükséges), majd ezután megemlítjdoz mindkdssét részre szükség vadsdsd. ==
==Példsdsdák==

*egy alma, két almasdm aldssma, ahol az [[:Kategória:Egész számok|egész szám]] mellé nem kell mértékegységet (darab) ídsddssrnunk
==Példák==
*egy alma, két alma, három alma, ahol az [[:Kategória:Egész számok|egész szám]] mellé nem kell mértékegységet (darab) írnunk
*1,76 liter tej
*1,76 liter tej
*500 ember
*500 ember

A lap 2014. augusztus 11., 14:39-kori változata

A mennyiség egy mérdsddddsdssatározza meg, vagy dolgok csoportjának, gysdsdűjteményének megsdevdezsdést ad a számossága aslasddspján (például tucat). Többnyire a mennyiséget számmd jelöljük (mérőszám), amelyet egy mértékegység követ (ha szükséges), majd ezután megemlítjdoz mindkdssét részre szükség vadsdsd.

Példsdsdák

  • egy alma, két almasdm aldssma, ahol az egész szám mellé nem kell mértékegységet (darab) ídsddssrnunk
  • 1,76 liter tej
  • 500 ember

Egy szám önmagában nem mennyiség, mint ahogyan a mértékegység sem. Amikor egy dologról van szó, használhatunk számnév helyett határozatlan névelőt is (pl.: egy autó – a magyarban ez nagyon hasonlít a számnévre), és ez akkor is igaz, amikor csoportos dologról beszélünk (pl.: egy tucat tojás, egy pár fácán).

A mennyiség egy nagyon egyszerű fogalom annak meghatározására, hogy „A nagyobb, mint B”. Az idézett példában egy olyan kifejezést mutattunk, amiből következik, hogy A-nak nagyobb mennyiség áll rendelkezésére valamiből (mint például tömegből vagy tehetségből), mint B-nek; ha A-t és B-t egy rendezett listába tesszük, akkor A B után fog következni emelkedő lista esetén (és fordítva csökkenő esetén).

A nyelvészetben a mennyiség utalhat időtartamra, lásd: hosszúság (fonetika). A mássalhangzók nagyobb mennyiségét kettős betűnek nevezzük, a magánhangzók hosszabb kiejtését hosszú magánhangzónak. Az angolban nincsenek hosszú magánhangzók, de például a finnben és a magyarban megkülönböztethetőek a két hosszúság (rövid és hosszú), az észt még ennél is differenciáltabb, három szintet ismernek (rövid, hosszú és nagyon hosszú).

Lásd még: fizikai mennyiség