„Ökológiai fülke” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát: 109.93.251.126 (vita) szerkesztéséről VolkovBot szerkesztésére
1. sor: 1. sor:
{{csonk-dátum|csonk-bio|2008 júniusából}}
{{csuláció]] fennmaradását
{{csonk-gazd}}

A [[környezeti tényező]]k tengelyei által meghatározott sokdimenziós [[absztrakt tér]]nek azon része, melyben a [[populáció]] fennmaradni képes. A [[környezeti tényező]]k olyan paraméterek, melyek hatással vannak a [[populáció]] növekedésére. A [[topográfia]]i tér és az idő nem ilyenek, tehát nem niche-dimenziók. A niche szigorúan [[absztrakt tér]]ben értelmezhető fogalom. A [[környezet]] a valós térben allokálódott niche.

== [[Hutchinson]]i niche-fogalom ==

* Vegyük fel egy [[populáció]] szempontjából [[környezeti tényező]]k [[optimumgörbe|optimumgörbéit]]. Tetszőleges számú környezeti tényezőt figyelembe vehetünk.
* Ezek a [[környezeti tényező]]k a niche tér [[dimenzió]]i
* A niche a niche-tengelyek által meghatározott [[hipertér]] azon része, ahol mindegyik [[optimumgörbe]] lehetővé teszi a [[populáció]] fennmaradását


== Fundamentális és realizált niche ==
== Fundamentális és realizált niche ==

A lap 2011. október 18., 16:21-kori változata

A környezeti tényezők tengelyei által meghatározott sokdimenziós absztrakt térnek azon része, melyben a populáció fennmaradni képes. A környezeti tényezők olyan paraméterek, melyek hatással vannak a populáció növekedésére. A topográfiai tér és az idő nem ilyenek, tehát nem niche-dimenziók. A niche szigorúan absztrakt térben értelmezhető fogalom. A környezet a valós térben allokálódott niche.

Hutchinsoni niche-fogalom

Fundamentális és realizált niche

Ha az előbb leírt módon meghatározott niche-t a fiziológiai optimum görbékből szerkesztjük, akkor a fundamentális niche-nek nevezzük az eredményt. Ezt hívhatjuk prekompetitív niche-nek is. A realizált niche-t az ökológiai optimumgörbék határozzák meg. Ezt posztkompetitívnek nevezzük, mert figyelembe veszi, hogy a közösség más populációi a kompetíció során kiszorítják a vizsgált populációt az egyes niche-tengelyek bizonyos szakaszairól.

Juhász-Nagy Pál niche fogalma

Pianka niche fogalma

Lawton és az "üres niche" problémája