Ökológiai fülke
![]() |
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
Az ökológiai fülke vagy niche (ejtsd nis) olyan tényezők együttese, avagy kölcsönhatása, aminek köszönhetően bizonyos fajok és populációk életben tudnak maradni, azaz nem pusztulnak el és nem kerülnek a kihalás veszélyébe.
Vagy bonyolultabban fogalmazva a niche környezeti tényezők tengelyei által meghatározott sokdimenziós absztrakt térnek azon része, melyben a populáció fennmaradni képes.[1] A környezeti tényezők olyan paraméterek, melyek hatással vannak a populáció növekedésére. A topográfiai tér és az idő nem ilyenek, tehát nem niche-dimenziók. A niche szigorúan absztrakt térben értelmezhető fogalom. A környezet a valós térben allokálódott niche.
Hutchinsoni niche-fogalom[szerkesztés]
- Vegyük fel egy populáció szempontjából környezeti tényezők optimumgörbéit. Tetszőleges számú környezeti tényezőt figyelembe vehetünk.
- Ezek a környezeti tényezők a niche tér dimenziói
- A niche a niche-tengelyek által meghatározott hipertér azon része, ahol mindegyik optimumgörbe lehetővé teszi a populáció fennmaradását
Fundamentális és realizált niche[szerkesztés]
Ha az előbb leírt módon meghatározott niche-t a fiziológiai optimum görbékből szerkesztjük, akkor a fundamentális niche-nek nevezzük az eredményt. Ezt hívhatjuk prekompetitív niche-nek is. A realizált niche-t az ökológiai optimumgörbék határozzák meg. Ezt posztkompetitívnek nevezzük, mert figyelembe veszi, hogy a közösség más populációi a kompetíció során kiszorítják a vizsgált populációt az egyes niche-tengelyek bizonyos szakaszairól.
Juhász-Nagy Pál niche fogalmának leírása[szerkesztés]
Pianka niche fogalma[szerkesztés]
Lawton és az "üres niche" problémája[szerkesztés]
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Pocheville, Arnaud. The Ecological Niche: History and Recent Controversies, Handbook of Evolutionary Thinking in the Sciences. Dordrecht: Springer, 547–586. o. (2015). ISBN 978-94-017-9014-7
|