„Mount Saint Helens” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Alleyne FitzHerbert
21. sor: 21. sor:


== Legutóbbi kitörése ==
== Legutóbbi kitörése ==
123 évnyi szunnyadás után [[1980]]. [[május 18.|május 18]]-án óriási kitörést produkált. Az explozív folyamat minden tekintetben a [[dácit]]os összetételű [[magma|magmák]] által vezérelt vulkáni működés jegyeit mutatta.
123 évnyi szunnyadás után [[1980]]. [[május 18.|május 18]]-án óriási kitörést produkált, amelynek következtében 62 ember meghalt és 600 négyzetkilométernyi erdőt elpusztult. Az explozív folyamat minden tekintetben a [[dácit]]os összetételű [[magma|magmák]] által vezérelt vulkáni működés jegyeit mutatta.


A hegy 401 métert vesztett magasságából. A kitörési hamufelhő 25 km-es magasságot ért el. Mintegy 1 km³-nyi vulkáni hamu jutott az [[atmoszféra|atmoszférába]], és a levegőbe került [[kén-dioxid]] szokatlan színű naplementéket és napkeltéket idézett elő. A kitörés 600 négyzetkilométernyi erdőt pusztított el, és 62 ember halt meg. Az izzó felhő hőmérséklete elérte a 600 °C-ot. A vulkán nem felfelé tört ki, hanem oldalirányban. A Mount St. Helens északi oldala teljesen leomlott, a kürtőben [[lávadóm]] emelkedett ki. A vulkán kitörése Észak-Amerika addigi legsúlyosabb természeti katasztrófáját okozta. Ma új vulkáni kúp alakul a kráter belsejében. 1982-ben a hegy környékét Nemzeti Vulkánemlékhelynek nyilvánították.
A vulkán nem felfelé tört ki, hanem oldalirányban. A Mount St. Helens északi oldala teljesen leomlott, a kürtőben [[lávadóm]] emelkedett ki. A hegy 401 métert veszített magasságából. A kitörési hamufelhő 25 km-es magasságot ért el. Mintegy 1 km³-nyi vulkáni hamu jutott az [[atmoszféra|atmoszférába]], és a levegőbe került [[kén-dioxid]] szokatlan színű naplementéket és napkeltéket idézett elő. Az izzó felhő hőmérséklete elérte a 600 °C-ot.

A vulkán kitörése Észak-Amerika addigi legsúlyosabb természeti katasztrófáját okozta. Ma új vulkáni kúp alakul a kráter belsejében. 1982-ben a hegy környékét Nemzeti Vulkánemlékhelynek nyilvánították.


== Jegyzetek ==
== Jegyzetek ==

A lap 2016. február 15., 00:40-kori változata

Mount Saint Helens
A Mount St. Helens
A Mount St. Helens

Magasság2550 m
Hely Amerikai Egyesült Államok
HegységCascade-hegység
Relatív magasság1404 m
Első megmászás1853. Thomas J. Dryer
Elhelyezkedése
Mount Saint Helens (USA)
Mount Saint Helens
Mount Saint Helens
Pozíció az USA térképén
é. sz. 46° 12′ 00″, ny. h. 122° 11′ 21″Koordináták: é. sz. 46° 12′ 00″, ny. h. 122° 11′ 21″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Mount Saint Helens témájú médiaállományokat.

A Mount Saint Helens[1] Észak-Amerikában, a Sziklás-hegység területén, a Cascade-hegységben található vulkáni eredetű hegy. A hegyet Alleyne FitzHerbert nevezte el, aki a Wight-szigeten lévő St Helens falu első bárója volt.

Legutóbbi kitörése

123 évnyi szunnyadás után 1980. május 18-án óriási kitörést produkált, amelynek következtében 62 ember meghalt és 600 négyzetkilométernyi erdőt elpusztult. Az explozív folyamat minden tekintetben a dácitos összetételű magmák által vezérelt vulkáni működés jegyeit mutatta.

A vulkán nem felfelé tört ki, hanem oldalirányban. A Mount St. Helens északi oldala teljesen leomlott, a kürtőben lávadóm emelkedett ki. A hegy 401 métert veszített magasságából. A kitörési hamufelhő 25 km-es magasságot ért el. Mintegy 1 km³-nyi vulkáni hamu jutott az atmoszférába, és a levegőbe került kén-dioxid szokatlan színű naplementéket és napkeltéket idézett elő. Az izzó felhő hőmérséklete elérte a 600 °C-ot.

A vulkán kitörése Észak-Amerika addigi legsúlyosabb természeti katasztrófáját okozta. Ma új vulkáni kúp alakul a kráter belsejében. 1982-ben a hegy környékét Nemzeti Vulkánemlékhelynek nyilvánították.

Jegyzetek

  1. Mount Saint Helens hivatalos neve (angol nyelven). geonames.usgs.gov. (Hozzáférés: 2015. július 13.)

További információk

Commons:Category:Mount St. Helens
A Wikimédia Commons tartalmaz Mount Saint Helens témájú médiaállományokat.