„Vlagyiszlav Alekszandrovics Tretyjak” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
65. sor: 65. sor:
* 1978-ban [[Lenin-rend]]del tüntették ki.
* 1978-ban [[Lenin-rend]]del tüntették ki.
* Az első olyan játékos, aki annak ellenére, hogy nem szerepelt Észak-Amerikában, mégis beválasztották a Jégkorong Hírességek Csarnokába
* Az első olyan játékos, aki annak ellenére, hogy nem szerepelt Észak-Amerikában, mégis beválasztották a Jégkorong Hírességek Csarnokába
== Jegyzetek ==
{{jegyzetek}}


== Források ==
== Források ==

A lap 2014. február 8., 02:28-kori változata

Vlagyiszlav Tretyjak
Teljes névVlagyiszlav Alekszandrovics Tretyjak
Születési dátum1952április 25. (72 éves)
Születési helyOrugyevo,  Szovjetunió
NemzetiségOrosz
Magasság183 cm
Testsúly91 kg
Csapatadatok
Posztkapus
Mezszám20
Jelenlegi csapatavisszavonult
Korábbi csapataCSZKA Moszkva
NHL-draft138., 1983, Montréal Canadiens
Válogatottság
Válogatott csapatÉvek
Szovjetunió1969–1984
Díjak, elismerések
Olimpiai bajnok: 3

Világbajnok: 10
VB legjobb kapusa: 3
VB All-star: 3
Szovjet MVP: 5

Szovjet All-star: 15
A Wikimédia Commons tartalmaz Vlagyiszlav Tretyjak témájú médiaállományokat.

Vlagyiszlav Alekszandrovics Tretyjak (oroszul: Владислав Александрович Третьяк; Orugyevo, Moszkvai terület, Szovjetunió, 1952. április 25. –) egykori szovjet jégkorongozó, kapus. Háromszoros olimpiai és tízszeres világbajnok. A jégkorong történetének egyik legjobb kapusa. A Nemzetközi Jégkorongszövetség 100 éves évfordulóján megtartott szavazáson beválasztották a 100 év legjobb hat játékosa közé. A Jégkorong Hírességek Csarnokának tagja, az Orosz Jégkorongszövetség elnöke.

A kezdeti évek

Tretyjak édesanyja középiskolai testneveléstanár, apja orosz irodalomtanár volt. A gyermek Tretyjak kezdetben testvéreihez hasonlóan úszott, de kiemelkedett több sportban is. Később, mint sok vele hasonló korú szovjet gyermek, ő is jégkorongozni kezdett. Tizenegy évesen került a CSZKA Moszkva jégkorongcsapatához. Első edzője Vitalij Erfilov volt.

Pályafutása

Annak ellenére, hogy Tretyjak 11 éves kora előtt nem szerepelt jégkorongmérkőzésen, már 1971-ben ismert játékos volt a Szovjetunióban, amikor a szovjet bajnokság első all-star csapatába került. A következő évben már a téli olimpián szerepelhetett hazája válogatottjában, ahol aranyérmet szerzett.

Tretyjak a nemzetközi jégkorongéletben ismertté az 1972 szeptemberében rendezett Summit Series, kanadai profik-szovjet mérkőzéssorozaton nyújtott kiváló teljesítményével vált. Tretyjakot remek teljesítménye után több NHL-es csapat is szerette volna megszerezni, végül a Montréal Canadiens 1983-ban draftolta, de a szovjet vezetés megakadályozta a kapus tengerentúlra való igazolását.

Tretyjak a szovjet együttes egyik sztárjaként segítette csapatát aranyéremhez 1976-ban és 1984-ben a téli olimpián, és az 1981-es Kanada Kupán, további tíz világbajnoki és kilenc Európa-bajnoki cím birtokosa.

Az 1980. évi téli olimpiai játékok jégkorongtornáján – melyet az amerikaiak csak csoda a jégennek (miracle on ice) neveznek, Tretyjak egy biztosnak hitt aranytól esett el. A kapust Viktor Tyihonov edző lecserélte az USA elleni mérkőzésen, amely a játékosok elmondása szerint a mérkőzés fordulópontjának bizonyult. A szovjetek 4–3-as vereségükkel csak második helyen végeztek.

Bár csak 32 éves volt, és bizonyára még több éven át képes lett volna a világszínvonalú játékra, de 1984-ben Tretyjak visszavonult az aktív jégkorongtól.

Visszavonulása után

Tretyjak felesége, Tatyjana, orosz irodalomtanár. Gyermekeik közül Dmitrij fogorvos, Irina pedig ügyvéd. Unokája Makszim, akiről Tretyjak reméli, hogy egyszer majd a nyomdokaiba léphet jégkorongozóként.

1990-ben Mike Keenan a Chicago Blackhawks edzője felkérte, hogy kapusedzőként segítse munkáját. Az évek során Tretyjak olyan kapusokat edzett, mint Ed Belfour, Dominik Hašek, Jocelyn Thibault és Martin Brodeur. Jelenleg Tretyjak kapustanácsadó a Chicagónál.

Tretyjakot a szovjet érában kitüntették a Lenin-renddel és a Munka vörös zászlaja érdemrenddel. 1989-ben első szovjet játékosként beválasztották a Jégkorong Hírességek Csarnokába. 2000-ben a XX. század legjobb orosz játékosának választották. 2003-ban az Egységes Oroszország Párt jelöltjeként az Állami Dumaban a Szaratovi terület képviselője lett. Elnöke lett a Duma Sport és Ifjúsági Bizottságának, mindeközben folytatta a jégkorong szakoktatását Észak-Amerikában és Oroszországban.

2006. április 25-én az Orosz Jégkorongszövetség elnökének választották 93 szavazattal és három tartózkodással.

2014. február 7-én Irina Rodnyinával együtt gyújtotta meg az olimpiai lángot a 2014. évi téli olimpiai játékok megnyitóünnepségén.[1]

Elismerései

  • 1971 és 1984 között 14 alkalommal beszavazták a szovjet bajnokság legjobb csapatába.
  • 13 szovjet bajnoki cím birtokosa a CSZKA Moszkva csapatával.
  • 5 alkalommal a bajnokság legjobb játékosának választották.
  • 1978-ban Lenin-renddel tüntették ki.
  • Az első olyan játékos, aki annak ellenére, hogy nem szerepelt Észak-Amerikában, mégis beválasztották a Jégkorong Hírességek Csarnokába

Jegyzetek

  1. Pompás megnyitóval kezdődött az olimpia. origo.hu, 2014. február 7. (Hozzáférés: 2014. február 8.)

Források

Commons:Category:Vladislav Aleksandrovich Tretiak
A Wikimédia Commons tartalmaz Vlagyiszlav Alekszandrovics Tretyjak témájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek