Ugrás a tartalomhoz

Soós Lajos (bűnöző)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. március 27., 23:35-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Soós Lajos
Született1943. szeptember 18.
Tiszaörs
Elhunyt1980. október 1. (37 évesen)
Budapest[1]
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásasofőr
Halál okaakasztás
SablonWikidataSegítség

Soós Lajos (Tiszaörs, 1943. szeptember 18.Budapest, 1980. október 1.) a rendszerváltás előtti évtizedek legjelentősebb köztörvényes bűnözőjeként tartja számon a magyar közvélemény.[2] Polgári foglalkozása gépkocsivezető volt, de inkább vagyon elleni bűncselekményekből tartotta fenn magát, s így keveredett gyilkosságokba.

Életútja

Soós Lajos nevéhez az 1979. július 9-én, tettestársaival elkövetett rendőrgyilkosságot kapcsolják, ám ekkor már hosszú priusszal rendelkezett. Általános iskolai tanulmányait az 5. osztály elvégzésével befejezte, ezt követően kisebb vagyon elleni bűncselekmények elkövetésével foglalkozott. 1963 júliusában egy betöréses lopás elkövetése után az úszni nem tudó sértettet a Dunába lökték. (Bizonyíthatóság hiányában ekkor még nem emeltek vádat ellene.) 1968 májusában a 24 éves Pataki Károly pénzügyőrrel végeztek, 1972-ben pedig özvegy Farkas Józsefné ellen követtek el társaival rablógyilkosságot. A rendőrgyilkosság főpróbájaként 1979. június 23-án egy vecsési vendéglátóhelyen megismerkedtek Borai Lajossal, majd az autójukba utasként beszálló ittas embert kirabolták, utána pedig az Üllő felé vezető út mellett megölték.

A rendőrgyilkosság elkövetésének indítéka (a pénzügyőr megölésének okához hasonlóan) egy későbbi bankrabláshoz szükséges fegyver megszerzése volt. Ebben a bűncselekményben Soós bűntársai a sopronkőhidai börtönben megismert György József, és az István Kórházban vele együtt dolgozó Németh István volt. 1979. július 9-én a hajnali órákban gépkocsijukkal megközelítették a XVIII. kerületben, az egykori Vörös Hadsereg, ma Üllői úton fegyveres szolgálatot teljesítő Gyulai Károly főtörzsőrmester őrbódéját, majd kocsijuk műszaki hibáját színlelve az autóhoz csalták, Soós pedig egy féltengellyel hátulról leütötte a rendőrt. A pisztolyát elvették, ám az őrbódéban nem találták meg gépfegyverét. A csomagtartóba helyezett áldozatot távolabb akarták eltemetni, de útközben észrevették, hogy még él. Ekkor félreálltak, Soós Lajos az acélrúddal tovább verte a magatehetetlen egyenruhást, majd átvágta a torkát. A testet egy közeli kukoricásban ásták el.

Erre a bűntettre hamar fény derült, 1979. október 8-án letartóztatták, a megindított büntetőeljárás során pedig a korábbi cselekményei is napvilágra kerültek. Soós védekezésként kezdetben elmebetegnek tettette magát, de az elmekórtani vizsgálat kimutatta, nemhogy nem gyengeelméjű, de iskolázottságánál messze magasabb szellemi színvonalon áll.

A Magyar Népköztársaság nevében eljáró Pálinkás György büntetőbíró Soós Lajost és György Józsefet kötél általi halálra ítélte, 1980 október 1-én mindkét elítéltet felakasztották. (Az 1980-as években nem volt tényleges életfogytiglani büntetés, ezért a harmadrendű vádlottat, Németh Istvánt, aki az elkövetés időpontjában 19 éves volt életfogytiglani /25 év/ fegyházbüntetésre ítélték. 2000-ben feltételesen szabadlábra helyezték.)[3]

Jegyzetek

  1. Petőfi Irodalmi Múzeum. (Hozzáférés: 2020. június 11.)
  2. PIM adatlap
  3. Soós Lajos, a szocializmus pénzéhes gyilkosa. Egyperces Krimi. (Hozzáférés: 2016. március 4.)

További információk

  • Somogyi Lajos: Vecsési lexikon és eseménynaptár 1786-1995, Vecsés, DZL-Kiadó. 168 o.