Lipták Pál (könyvtáros)
Lipták Pál | |
Született | 1922. április 14. Békéscsaba |
Elhunyt | 2007. február 21. (84 évesen) |
Állampolgársága | magyar[1] |
Foglalkozása | könyvtárigazgató, festőművész, könyvkiadó, műgyűjtő |
Kitüntetései |
|
Sablon • Wikidata • Segítség |
Lipták Pál (Békéscsaba, 1922. április 14. – 2007. február 21.) Kossuth-díjas könyvtárigazgató, festőművész, könyvkiadó és műgyűjtő.
Élete
[szerkesztés]A békéscsabai evangélikus Rudolf Reálgimnáziumban érettségizett, majd festészeti tanulmányokat folytatott a helyi képzőművészeti szabad iskolákban Sass Árpád, Jankay Tibor, Miklós István, Vasas Károly és Mokos József irányítása, szellemi hatása mellett.
A békéscsabai körzeti könyvtár (1949), majd a Békés Megyei Könyvtár igazgatója (1950-1985). Még nyugdíjas korában is sokat festett és aktív részvevője és szervezője volt a képzőművészeti kiállításoknak.
Munkássága
[szerkesztés]Festői munkássága
[szerkesztés]Lényegében autodidakta festő volt, de nem iskolázottság nélkül, művészetének alakulását önművelő tapasztalatai mellett a békéscsabai szabadiskola és Békéscsaba képzőművészeti hagyományvilága (Jakuba János) egyaránt befolyásolta. Kezdeti olajfestési kísérletei után végleg a matt felületeket adó temperafestés mellett döntött.
Az 1950-es években festett a bajai, a hódmezővásárhelyi és a mártélyi művésztelepeken. A vásárhelyi iskolához és festői szemléletmódhoz személyes, baráti kapcsolatok, Kohán György, Németh József révén is kötődött. Művészete az Alföld igézetében, a körösi táj inspiráló közegében fogant. A kisváros poézisét, jellemző életszilánkjait is megragadni tudó expresszív hangoltságú festészetében táj- és városkép, csendélet és figurális kompozíciók egyaránt előfordultak. Rajzok, illusztrációk (rajzos olvasónapló) mellett használati tárgyak és plasztikai értékű elemek vegyítéséből sajátos szobor-féleségeket, kvázi-szobrokat, szellemes jelegyütteseket hozott létre.
Kezdeti expresszív, figurális festészete később absztrakt expresszióba fordult. A szociálisan érzékeny témáktól a filozofikus nonfiguratív ábrázolásig jutott el.
1952 óta volt kiállító művész. Számos vidéki városban és a fővárosban is szerepelt egyéni és csoportos tárlatokon, rendszeres kiállító művésze volt a hódmezővásárhelyi Őszi Tárlatoknak. A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum és a békéscsabai Békés Megyei Könyvtár őriz tőle képzőművészeti alkotásokat.
Emlékkiállítás
[szerkesztés]A békéscsabai Jankay Gyűjtemény és Kortárs Galéria rendezett emlékkiállítást tiszteletére 2008-ban.[2]
Könyvkiadói munkássága
[szerkesztés]Könyvkiadóként – a könyvek formáját, tipográfiáját is mindig maga tervezte – jelentős sorozatokat tett közzé (Poesis Hungarica I., II. Hasonmás kiadványok, Grafica Hungarica I-X., 1979–1987).
Könyvtárosi munkássága
[szerkesztés]Nevéhez fűződik a Békés Megyei Könyvtár új épületének megteremtése (1972-1985), könyvtári képzőművészeti kiállítások rendszeres rendezése, grafikák, rajzok olvasók részére történő kölcsönzése (artotéka). Létrehozta a megyei könyvtár jelentős 20. századi rajzgyűjteményét. Saját népművészeti (textil-, kerámia-, bútor-), kézirat- és könyvgyűjteménye a régió egyik legjelentősebb magánkollekciója.
Díjai
[szerkesztés]- Kossuth-díj (1954, Békés megye területén levő könyvtárak munkájának eredményes fejlesztéséért.)
- Szabó Ervin-emlékérem (1972)
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ BnF-források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2017. március 25.)
- ↑ Liptál Pál festőművész emlékkiállítása, 2008. március 28 - 2008. április 24.
Források
[szerkesztés]- Kortárs magyar művészeti lexikon. 2. köt. Budapest, Enciklopédia Kiadó, 2000. Liptál Pál festő, könyvtáros, könyvkiadó lásd 620. p. ISBN 963-8477-45-8
További információk
[szerkesztés]- Életrajza az Artportal.hu-n Archiválva 2023. február 3-i dátummal a Wayback Machine-ben
- Elhunyt Lipták Pál. Szarvas és Vidéke, 2007. február 22. 2. o.
- Köles István: Elhunyt Lipták Pál.[halott link] Békéscsaba.hu, 2007. február 14.
- Sarusi Mihály: Lipták Pali mondja. Könyvtáros, 1996/1. 21‒27. http://epa.oszk.hu/01300/01367/00172/pdf/03historia.pdf + Ua. S. M.: Alföldi képek. Karcag, Barbaricum Km., 2005. 15-25. + Ua. sarusi.hu