Ijasikei
Az ijasikei (癒し系; Hepburn: iyashikei ) műfaj, a slice of life alműfaja, amely elsősorban a japán művekre, azon belül is a mangákra és animékre jellemző. Az ijasikeikben a szereplők úgy vannak ábrázolva, hogy a nyugalmas életüket megnyugtató környezetben élik le, mellyel egyfajta „gyógyító energiát” hivatottak közvetíteni a közönség felé.[1] Az ijasikei magyarra fordítva „gyógyítót” jelent.[2]
Eredete
[szerkesztés]Az ijasikei jelenség 1995-ben jelent meg először, amikor Iidzsima Naoko japán színésznő egy Georgia-kávéreklámban szerepelt, a reklámot gyakran „lelki visszavonulásnak” írták le. Maga az ijasikei szókapcsolat csak 1999-ben alakult ki, amikor Rjúicsi Szakamoto Ura BTTB című középlemezét „ijasi ongakuként” (癒し音楽; Hepburn: iyashi ongaku , ’gyógyító zene’) írták le.[3] Az ijasikei, mint szórakoztatóipari műfaj 1995-ben, a Nagy Hansin földrengés és a tokiói gáztámadás árnyékában emelkedett először önálló alműfajjá. Ezen traumatikus események, valamint a gazdasági recesszió együttes hatása az „ijasi-trendhez“, a „gyógyító hatású“ média számának kirobbanó növekedéséhez vezetett.[4] A japán emberek által elszenvedett trauma „megadta a nyugalom érzésének jövedelmező és piacképes formájának feltörekvésének érzelmi kontextusát.”[4]
Példák
[szerkesztés]- Animal Crossing sorozat
- Aria[5]
- Boku no nacujaszumi sorozat[6]
- Bunny Drop
- Sódzso súmacu rjokó[7]
- Yurucamp[5]
- Jokohama kaidasi kikó[5]
- Yotsuba&!
- Nacume júdzsin-csó[5]
- Kamichu – Az iskolás istennő
- Totoro – A varázserdő titka
- Hakumei to Mikocsi[7]
- Szevajaki kicune no Szenko-szan
- Non non bijori[7]
- Flying Witch[5]
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben az Iyashikei című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Iyashikei Anime (angol nyelven). Anime-Planet . (Hozzáférés: 2020. május 5.)
- ↑ Orsini, Lauren: 8 Soothing Anime To Help You Relax In Quarantine (angol nyelven). Forbes . (Hozzáférés: 2020. május 5.)
- ↑ https://apjjf.org/2012/10/11/Yau-Shuk-ting-Kinnia/3714/article.html
- ↑ a b Paul Roquet (2009. november 4.). „Ambient Literature and the Aesthetics of Calm: Mood Regulation in Contemporary Japanese Fiction”. The Journal of Japanese Studies 35 (1), 87–111. o. DOI:10.1353/jjs.0.0050. ISSN 1549-4721.
- ↑ a b c d e Iyashikei: Let Anime's "Healing" Genre Soothe Your Pandemic Stress. CBR , 2020. november 25.
- ↑ 怖すぎる! 「ぼくのなつやすみ」幻の“8月32日”を知っていますか?. ITmedia
- ↑ a b c What is Iyashikei and Why Should You Care?. Sentai Filmworks . [2021. március 31-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2020. december 11.)