Ugrás a tartalomhoz

Fittler Kamill

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Fittler Kamill
Vasárnapi Ujság 1896. 283. l.
Vasárnapi Ujság 1896. 283. l.
Született1853. október 30.
Tata
Elhunyt1910. június 27. (56 évesen)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
Foglalkozásaépítészmérnök,
építészeti szakíró,
művészeti szakíró
SírhelyeFarkasréti temető (felszámolták)[1]
A Wikimédia Commons tartalmaz Fittler Kamill témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Fittler Kamill, teljes nevén: Fittler Kamill Farkas (Tata, 1853. október 30.[2]Budapest, 1910. június 27.)[3] építészmérnök, építészeti és művészeti szakíró.

Életrajza

[szerkesztés]

Szülei Fittler Dezső és Pendl Rozália voltak.[2][3] Középiskolai tanulmányait szülővárosában, majd Budán és Bécsben végezte el, a műegyetemre pedig Zürichben iratkozott be és ott is szerezte meg építészi oklevelét 1874-ben. Ekkor hazajött és két évig Magyarországon tartózkodott, majd 1876-ban Párizsba ment és ott 1883-lg képezte magát. Közben az „École des Beaux-Arts"-hoz több pályatervet ís benyújtott, amelyekkel magára vonta a figyelmet és többször dicséretet ís nyert. 1883-ban hazatért és Kauser József, majd Czigler Győző oldalán építészi munkásságot fejtett ki. Úgy irodalmi munkáival, mint közéleti tevékenységével az építészet és általában a művészet fejlesztésén munkálkodott. E téren szerzett érdemeit méltányolva, 1888-ban az Iparművészeti Múzeum őrévé nevezték ki, 1893-ban pedig a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet titkárává választotta, mely intézmény 1914-ben emlékére pályadíjat hozott létre. 1896-ban újabb kitüntetés érte, mert kinevezték az Iparművészeti Főiskola igazgatójává és ugyanakkor megkapta az ezredéves kiállítás körül szerzett érdemeiért a Ferenc József-rend lovagkeresztjét.

Közben folyton dolgozott irodalmi téren. Munkássága kiterjedt a képzőművészetek minden ágára és a fővárosi hírlapokban és folyóiratokban számos érdekes cikke jelent meg. Munkatársa volt a Pallas nagy lexikoná-nak is, amelybe ő írta az építészetre vonatkozó cikkeket. 1897-től szerkesztette a Magyar Iparművészet című folyóiratot. Számottevő szerep jutott neki az 1900. évi párizsi világkiállítás magyar osztályainak előkészítésében és rendezésében. Érdemeiért 1901-ben a vaskoronarendet kapta, az Országos Magyar Iparművészeti Iskola fennállásának huszonöt éves jubileuma alkalmából pedig a király az udvari tanácsosi cím adományozásával tüntette ki. Felesége Vasskó Irén volt.[3]

Halálát gümős hashártyagyulladás és általános gümőkór okozta.[3] 1910. június 29-én temették óriási részvét mellett az Iparművészeti Múzeum előcsarnokából. A gyászszertartás végeztével az Iparművészeti Iskola tanári kara nevében Gróh István tanár, az Iparművészeti Múzeum nevében Radisics Jenő igazgató, az Iparművészeti Társulat nevében Zsolnay Miklós alelnök, a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet nevében Sándy Gyula építész-tanár és végül a volt tanítványok nevében Petten Sándor mondtak gyászbeszédeket. A sírnál még Mátrai Lajos szobrász-tanár búcsúztatta a halottat.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]