Fendi

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Fendi
Fendi logo.svg
Palazzo della civiltà del lavoro (EUR, Rome) (5904657870).jpg
Típus Divatház
Alapítva 1925
Székhely Róma, Olaszország
Vezetők Silvia Venturini Fendi, Pietro Beccari
Alapító Adele Fendi, Edoardo Fendi
Iparág Luxus márka
Tulajdonos LVMH
Forma leányvállalat
Anyavállalata LVMH
A Fendi weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Fendi témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
Fendiheadquartersbuilding.jpg

A Fendi divatházat Adele Casagrande (később Adele Fendi) és Edoardo Fendi alapította 1925-ben, Rómában még ebben az évben összeházasodtak. A Fendi család egy kis manufaktúrát működtetett az olasz főváros egyik forgalmas utcájában, a Via del Plebiscitón, és ebből nőtte ki magát a divatvilág egyik meghatározó márkájává. Eredetileg bundákat és bőrárukat gyártó vállalkozás volt, ám mostanra már az ékszerektől a bútorokig minden megtalálható kínálatukban. A kezdeti hatás jelenleg is megfigyelhető kollekcióikban. Jelenleg is fontos alapanyag a bőr és a szőrme.

1954-ben meghalt Edoardo Fendi, és a házaspár 5 lánya (Paola, Anna, Franca, Carla, Alda) bekapcsolódott a családi üzletbe. Ez a változás hozta meg a vállalkozás számára a fejlődést, ugyanis a lányok lendületet adtak, és új ötleteket, friss energiát hoztak a divatház életébe.

Az igazi áttörés 1965-ben történt, amikor a Fendi lányok meghívták a fiatal német tervezőt, Karl Lagerfeldet a ház vezető tervezői székébe. Lagerfeld megreformálta a szőrme viselését, mely egy lágy, divatos részévé vált az öltözéknek. Ő tervezte a divatház ikonikus fekete-barna dupla F logóját. Első közös kollekciójuk 1966-ban jelent meg, és elsöprő sikert aratott. A bemutató után a Fendi elkezdett terjeszkedni az Amerikai Egyesült Államokban is, ugyanis Martin Traubot, a Bloomingdales üzletlánc igazgatóját lenyűgözte a kollekció, ezért Fendi-termékeket kezdett árusítani.

1969-ben bemutatták első Ready-to-Wear kollekciójukat.

Közel 10 évvel később, 1978-ban az alapító Adele Casagrande 81 éves korában elhunyt. A lányok anyjuk halála után közösen dolgoztak a divatházban Karl Lagerfeld oldalán.

A 80-as években mind kínálatban, mind globálisan is terjeszkedett.

1990-ben megjelentették első férfi parfümüket.

1997-ben Silvia Venturini Fendi (Adele Fendi unokája) megtervezte az ikonikus és világszerte közkedvelt táskát, a Baguette-bag-et. A baguett táskát az 1998-ban indult Szex és New York című sorozat tette világhírűvé. A táskát olyan sztárok viselték, mint Madonna, Julia Roberts, Naomi Campbell vagy Gwyneth Paltrow.

1999-ben az öt testvér eladta a divatházat az LVMH-nak, és azóta is ők üzemeltetik. Ma már csak Anna lánya, Silvia dolgozik a cégnél. Karl Lagerfeld több, mint 50 éve részese a vállalat életének. és az ő „házasságuk” a divatvilág eddigi leghosszabb együttműködése.

A divatház központja Rómában, az EUR negyedben található. A Palazzo della Civiltá Italianát 2015-ben vásárolták meg. Az épület 1937-ben épült Benito Mussolini kezdeményezésére. A több, mint 8000 négyzetméteres és körülbelül 60 méter magas építmény a neoklasszicista és a fasiszta építészeti stílus ötvözete.


A Fendi számos különleges divatbemutatót tartott. 2007-es bemutatójuknak a kínai nagy fal adott helyet ami még a Holdról is látszódott.

2016-ban a Rómában található Trevi-kútban rendeztek bemutatót. A kút felszínére egy üveglapot helyeztek, és a modellek ezen vonultak fel. De a legjelentősebb show-t az új székház megnyitójára csinálták 2015-ben. A Palazzo della Civiltá Italiana nyitott ablakai előtt sorakoztak fel a modellek. „Ez egy varázslatos pillanat volt a Fendi-nek” – nyilatkozta Karl Lagerfeld.

2015 novemberében újra megnyitották a Fendi Palace-t, vagyis a Fendi Palotát, fennállásuk 90. évfordulójának megünneplésére. Ez a divatház legnagyobb és legelőkelőbb üzlete, mely a Via Condotti egyik mellékutcájában található, Róma szívében. Az épületben található egy privát szoba, ahol a fontos vendégeket várják, 7 hotelszoba, japán étterem és egy kilátó. „A Fendi palota több egy egyszerű üzletnél” – nyilatkozta Pietro Baccari, a jelenlegi vezérigazgató. „Nincs még egy olyan hely, ami reprezentálja a Fendi luxusról kialakított képét. Egy látogatás a Fendi Palace-ben egy életre megváltoztatja az illető viszonyát a márkához.”

A Fendi a 60-as évek óta a divatvilág egyik meghatározó alakja, kiváló minőségű termékei, egyedi bőr és szőrme felhasználási technikái miatt, népszerűek a felsőbb osztálybeliek körében.

Források[szerkesztés]