Ugrás a tartalomhoz

Donja Pecka

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Donja Pecka
Közigazgatás
Ország Bosznia-Hercegovina
EntitásSzerb Köztársaság
községMrkonjić Grad
Jogállásfalu
Körzethívószám(+387) 50
Népesség
Teljes népesség22 fő (2013)[1]
Népsűrűség2,5 fő/km²[2]
Földrajzi adatok
Terület8,73 km²
IdőzónaKözép-európai (UTC+1)
CEST (UTC+2)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 44° 19′ 21″, k. h. 16° 51′ 10″Koordináták: é. sz. 44° 19′ 21″, k. h. 16° 51′ 10″
SablonWikidataSegítség

Donja Pecka (szerbül: Доња Пецка) falu Bosznia-Hercegovinában, Bosanska krajina területén, a Szerb Köztársaságban, Mrkonjić Grad községben.

Fekvése[szerkesztés]

Bosznia-Hercegovina közép-nyugati részén, Banja Lukától légvonalban 58, közúton 86 km-re, községközpontjától légvonalban 19, közúton 30 km-re délnyugatra, a Dinári-hegységben, Szana forrásvidéke felett, 570 méteres magasságban az M 15-ös Mrkonjić Grad és Glamoč közötti főúttól nyugatra fekszik. A Ćojderova glavica környékén számos kis település található, amelyek a mai Donja és Gornja Pecka településeket alkotják. A falvak az egyik oldalon a Čelinka, a Ravne greda és a Crvene stijene, a másik oldalon a Gradina, Babina és Čenić greda nevű hegyekkel határosak. A településen átfolyik a Korana folyó, amelybe Ćojderova glavicából mintegy ötven forrás vize ömlik. A három forrás mellett a Korana a második ág, amely a Szanát alkotja.

Népessége[szerkesztés]

Nemzetiségi csoport Népesség
1991[3]
Népesség
2013[3]
Szerb 108 20
Bosnyák 0 0
Horvát 0 0
Jugoszláv 0 2
Egyéb 0 0
Összesen 108 22

Története[szerkesztés]

A 3. században itt, a Salona - Servitium (Bosanska Gradiška) út (melyet később Turmanski putnak neveztek) mentén volt egy Sarnade nevű római város. Sarnada létezése összefügg az 530-as szalonikai zsinat határozatával is, melyet a város plébánosa, azaz a sarnadai plébánia főpapja is aláírt. A plébánia ekkor a sziszeki egyházmegyéhez tartozott.[4] A középkorban szász bányászok dolgoztak itt, amit az itt talált salakmaradványok és fémdarabok tanúsítanak.

A település Pecka nevéről számos legenda kering. Az egyik változat szerint valamikor itt téglát égettek, innen a Pecka név. Egy másik magyarázat szerint a szerbiai hasonló nevű faluból érkeztek ide telepesek, végül a legvalószínűbb magyarázat az, hogy a falu nevéhez Szent Petka kultuszának tisztelete fűződik. Úgy tartják, hogy a mai templom egy középkori templom alapjaira épült, mert az 1517-ből származó török defter szerint Peckán volt egy kolostor, ahol szerzetesekről emlékeznek meg. A török feljegyzések szerint a 16. század közepén, a kolostor élén egy Max nevű szerzetes és egy Jovan nevű pap állt. A helyi folklórban és a költészetben is megtalálható a peckai középkori ortodox templom emléke.[5]

Peckát a török okiratok még Kozara néven említik. Az 1879-es osztrák-magyar népszámlálás szerint Pecka községnek összesen csaknem kétezer lakosa volt, külön Dolnja Pecka településnek pedig 53 háza és 374 ortodox lakosa volt.[6]A Trbovo dol alatt található a Szana folyó három forrása. A hely természet adta védelem alatt állt, mert nincsenek bekötőutak, és a terep kialakítása olyan, hogy hosszú ideig nem történt urbanizáció. 1910-ben a településnek 67 háza és 441 ortodox szerb lakosa volt.[7] 1921-ben az akkor egységes Peckában 424 házat és 2476 lakost számláltak.[8] Az első általános iskola a múlt század harmincas éveiben nyílt meg egy magánházban.

A mini erőmű építése 2014 elején kezdődött meg. A folyó tisztaságának megőrzése érdekében Donji Vrbljaniban megalakult a Szana Védelméért Koalíció, amely 23 civil szervezetből áll Ribnik önkormányzata vezetésével, amelyen keresztül a későbbiekben átfolyik a Sana. Az említett Összefogás érvelése az, hogy a Mednai Erőmű Szana folyón való megépülése által végül realizálódó haszon közel sem éri el az okozott környezeti károkat.

Nevezetességei[szerkesztés]

  • Szent Illés próféta tiszteletére szentelt 1858-ból származó templomát 2006-ban restaurálták. A templom egy 15. századi monostor helyére épült. A peckai Illés próféta templom egyhajós épület, ötszögű apszissal. A jelenlegi templomot Bodo Simić, a Bugojnótól nem messze fekvő Čipuljići falu kereskedője építtette. A templomkapu felett egy felirat olvasható, hogy a templom 1858-ban, a harangtorony pedig később épült. A templom falain nagyszámú, faragott rozettával és geometrikus díszítéssel díszített ablak látható. A templombelső a hajó és az oltár részében íves végű oszlopokkal, a padlózat kőlapokkal van megerősítve.[9]
  • Római település maradványai a Kruševljaka-patak bal partján emelkedő magaslaton, nagy területen szétszórt téglatöredékekkel. A lelőhelyen egy Jupiternek szentelt oltárt, kőből készített urnákat és feliratos sírköveket találtak.[10]
  • A peckai Velika Čelinka lelőhelyen 1952-ben véletlenül egy kora középkori fecskefark típusú nyílvesszőre bukkantak.[10]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. http://www.statistika.ba/?show=12&id=20362
  2. http://www.statistika.ba/?show=12&id=20362
  3. a b Popis 2013 u BiH – Ribnik (bosnyák nyelven). statistika.ba. (Hozzáférés: 2024. május 26.)
  4. Ivo Bojanovski, Akadenija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, 1988 - BOSNA I HERCEGOVINA U ANTIČKO DOBA
  5. Ševo, Ljiljana (2002). Pravoslavne crkve i manastiri u Bosni i Hercegovini do 1878. godine. Banjaluka.
  6. Haupt übersicht der politischen Eintheilung von Bosnien und der Herzegovina 1879. 67. o.
  7. Die ergebnisse der volkzählung in Bosnien und der Herzegovina 1910. Statistichendepartment der landesregierung, Sarajevo, 1912. 308. o.
  8. Popisa stanovnistva u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 1921. godine – izdanje Državne Statistike u Beogradu, Sarajevo, 1924. 140. o.
  9. Ševo, Ljiljana (2002). Pravoslavne crkve i manastiri u Bosni i Hercegovini do 1878. godine. Banjaluka.
  10. a b Arheološki leksikon BiH Tom. 2.. Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine Sarajevo, 1988. (Hozzáférés: 2024. június 23.)

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Donja Pecka című bosnyák Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Crkva Svetog proroka Ilije u Donjoj Peckoj című szerb Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk[szerkesztés]