Ülepítés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gg. Any (vitalap | szerkesztései) 2018. november 13., 18:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 176.77.139.99 (vita) szerkesztéséről Palotabarát szerkesztésére)

Az ülepítés vagy dekantálás keverékek szétválasztására szolgáló folyamat. Ezt egy oldat egy edényből való óvatos kiöntése által valósíthatjuk meg, így az üledék az eredeti edény alján marad. Általában egy kevés oldatnak kell maradnia az edényben, és óvatosnak kell lenni, hogy ne áramoljon ki egy kis üledék az oldattal együtt. Az ülepítést sokszor használják arra, hogy egy folyadékot egy nem oldható szilárd anyaggal szétválasszanak (pl. a vörösbor esetében, ahol a bort a monokálium-tartarát-kristályoktól dekantálják) Például, hogy tiszta vizet kapjunk sáros vízből, hagyjuk a sáros vizet az edényben, amíg a sár leülepszik, és utána egy másik edénybe öntsük a tiszta vizet.

Két elegyíthetetlen folyadékot is lehet dekantálással szétválasztani. Például, az olívákból kivont olajat és vizet le lehet dekantálni, hogy olívaolajat kapjunk. Kerozin és víz keverékét is lehet dekantálni.

Egy centrifuga segíthet egy oldat dekantálásában. A centrifuga az üledéket az edény aljára kényszeríti; ha elég nagy az erő, az üledék egy tömör szilárd anyagot alkothat, így a folyadékot könnyebben le lehet önteni, mivel az üledék valószínűleg tömörített formájában marad.

Hivatkozások