Észtország művészete

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kreamar (vitalap | szerkesztései) 2020. szeptember 19., 22:29-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (== Kapcsolódó szócikkek == +1)
A tallinni óváros kapuja (Észtország)
Johann Köler: A Loreley, 1880-as évek (Észtország)

Észtország a balti országok egyike.

Építészete

Az építészet a Német Lovagrenddel folytatott küzdelmekben bontakozott ki a 12-13. században. Ennélfogva az épületek, várak legfontosabb jellemzője az erődítményszerűség. Ilyen épület a tallinni Visgorod, az Északi Pirit és Padisze kolostorai. A reneszánszban paloták épültek, amelyeknek homlokzata az északi reneszánsz hatásáról tanúskodik. A barokk először Narva városában jelent meg a 17. század vége felé. A 19. században bontakozott ki a nemzeti művészet. Az építészetben az eklektikáé lett a vezető szerep.

A 20. század elején az építészetben is hangot kaptak a népi motívumok. A század közepén a funkcionalista építészeté volt a vezető szerep.

Irodaépület Tallinban, 1935–1936, tervezte Robert Natus

A szovjet elnyomás elmosta a hagyományos észt nemzeti jelleget, itt is a szocialista realizmusé lett a vezető szerep.

A képzőművészetekben

A grafikában C. Sneff (1770-1838) tette meg az első kísérletet a tartui festészeti iskola létrehozásával. A 19. század második felében már valódi nemzeti művészet alakult ki. O. Hoffmann és E. Dukker népi életképei, tájképei és portéi, A. Adamson és A. Weizenberg szobrai, K. Raud észt mondákat illusztráló grafikái jelentősek.

A két világháború között a képzőművészetben a formalista irányzatok erősödtek meg.

Forrás

Művészeti lexikon, Akadémai Kiadó, Budapest, I. kötet 653. old.

Kapcsolódó szócikkek

További információk