Ugrás a tartalomhoz

Wall Street (fénykép)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Viloris (vitalap | szerkesztései) 2021. január 4., 12:24-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (egyért)
Paul Strand: Wall Street (platinotípia, 1915)

A Wall Street (1915) Paul Strand felvétele, mely a tiszta fotográfia néven ismertté vált fényképészeti irányzat megteremtője volt.

A fénykép

A felvétel 1915-ben New Yorkban az üzleti negyed híres utcájában a Wall Streeten készült a reggeli órákban. Strand alkotásán a Morgan Trust Company székháza és a munkába siető dolgozók láthatók. Nem az emberek képének főszereplői, ők csupán részei újszerű művészi koncepciójának: a körülöttünk lévő valóság apró darabjai, akik szinte eltörpülnek a hatalmas pénzügyi vállalat épületének tövében. A főszereplő maga az épület, az utca, a környezet: a valóság. Mindenféle manipulációtól mentesen. A formák, vonalak, árnyékok és fények letisztult egyvelege, melyek Strand felvételén egységes egészként jelennek meg.

Strand szemben korának uralkodó fényképészet irányzatával, a piktorializmussal, melynek célja a művészi önkifejezés volt, azt vallotta, hogy a fényképész feladata nem lehet más, mint a valóság leképezése. „A fényképésznek az előtte levő tárgyat alázattal kell elhelyeznie egy sötét-világos skálán, melynek végtelen tónusgazdagsága felülmúlja az emberi képességeket. A példás kivitelezés kizárja az összes technikai módszert, trükköt és retusálást, mert az csak a színtiszta fotográfiával érhető el.” – írta Strand. Az általa képviselt látásmód teremtette meg a később tiszta fotográfia néven ismertté vált új fényképészeti irányzatot, melynek egyik legismertebb darabja Strand Wall Street (1915) című felvétele.

A felvételből két vintázs nyomat létezik, melyek a Philadelphia Museum of Art és a New York-i Whitney Museum of American Art gyűjteményében találhatóak.

Források

  • -s-: Wall Street. Fotó-történet blog, 2015. szeptember 17. (Hozzáférés: 2016. október 10.)
  • Paul Strand. Szellemkép folyóirat. (Hozzáférés: 2016. október 10.)
  • Richard Conway: Paul Strand, Master of Modernism, in Retrospect (angol nyelven). TIME, 2014. október 30. (Hozzáférés: 2016. október 10.)
  • A piktorializmus. In Mary Warner Marien: A fotográfia nagykönyve: A fényképezés kultúrtörténete. Budapest: Typotex. 2011. 215–217. o. ISBN 978-963-279-427-3  

További információk