Vízóra (időmérő)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Misibacsi (vitalap | szerkesztései) 2020. július 10., 21:52-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (kislexikon URL ki)
Modern vízóra

A vízóra, más néven klepszüdra (görögül: κλεψύδρα) ókori időmérő eszköz; görög nevének jelentése: „vízlopó edény”.[1]

Vízórát már az ókori Mezopotámiában, Egyiptomban és a Távol-Keleten is használtak. Az ókori Görögországban főként a bíróságokon alkalmaztak klepszüdrát, ugyanis a beszédekre fordított idő hosszát a perrend írta elő. Az athéni agora ásatásakor találtak is ilyen edényeket. Ezek alján oldalt egy nyílás volt, az edénybe öntött víz ezen a kis résen folyt ki, így tudták az eltelt idő tartamát mérni.

A vízórák gyakran csonka kúp alakúak, ilyen módon érhető ugyanis az el, hogy a víz magassága a vízóra kiürülése során egyenletesen csökkenjen.

Az ókori római vízóra az év során a nappal hosszának megfelelő, eltérő hosszú időskálát alkalmazott (lásd: nyári időszámítás).[2]

Források

Jegyzetek

  1. A klepszüdra szó jelent lopótököt is. Az ilyen lopótök készülhetett fémből, tartálya gömb alakú, melynek felső része felül nyitott csőben folytatódik, az alján viszont apró lyukak helyezkednek el
  2. timeanddate.com: The Origin of DST