Vizuális antropológia
A vizuális antropológia a kulturális antropológia részterülete. A hagyományos angolszász iskolák felfogása szerint a kulturális antropológiai terepmunka fényképekkel, filmekkel való vizuális adatolását, illusztrálását, hitelesítését jelenti. A 20. század második harmadára erősödött meg a vizuális antropológia másfajta felfogása, amely szerint a kulturálisan befolyásolt „máshogyan látás” megértése a tudományág feladata. Ekkor az antropológus az adott népcsoport vizuális médiumainak kulturálisan szabályozott használatával foglalkozik. A vizuális antropológia sokak számára egyenlő a legpopulárisabb megjelenési formájával, azaz az antropológiai dokumentumfilmmel.
Miként a kulturális antropológia, úgy a vizuális antropológiai irányzat is törekszik egyrészt a kiválasztott közösségek kultúrájának rendszerező leírására, illetve vizuális adatolására; másrészt az egyes társadalmak, társadalmi csoportok kultúrájának összehasonlítására, feltételezett kölcsönhatások tanulmányozására, transzkulturális vizsgálatokra. Jellemzi a kulturális antropológia módszertana, azaz (1) ismereteit javarészt terepmunka során szerzi, (2) holisztikus megközelítésű, vizsgálódásába a tudományok határterületein kívül lévő tudásokat is beemeli, (3) a vizsgált jelenségeket az adott kultúra törvényszerűségei alapján ítéli meg, azaz igyekszik az etnocentrizmus hatását minimalizálni, (4) jellemzi az összehasonlító, komparatív szemléletmód, (5) párhuzamosan használja az émikus és étikus szemléletmódot.
Részterületei a kultúrák vizuális alrendszereit tanulmányozó szakantropológiák: művészetantropológia, a fotóantropológiai, az antropológiai dokumentumfilm, a tárgyi rendszerek antropológiája, a tér- és testhasználat antropológiája, a médiaantropológia stb. Felhasználja a proxemika, a kinezika és a nonverbális kommunikáció, illetve a látás pszichológiájának kultúrából eredő szabályait.
Források
Arnheim, Rudolf: A vizuális élmény. Budapest, 1979, Gondolat.
Bán András: A vizuális antropológia helyzete a Corvin utca 7. alatt. Bemutatás és módszertani elmélkedés. Fotóművészet, 2004/3-4. XLVII. évfolyam 3-4. szám.
Bán András: A vizuális antropológia felé. Budapest, 2008. Typotex.
Banks, Marcus - Zeitlyn, David: Visual methods in social research. London, 2015, Sage.
Boas, Franz: Primitív művészet. In: uő: Népek, nyelvek, kultúrák. Budapest, 1975, Gondolat, 131-214.p.
Boglár Lajos: Vizuális antropológia. Filmkultúra, Budapest 1973/6., 56-59. p.
Collier, John Jr – Collier, Malcolm: Visual Anthropology. Albuquerque, 1986, University of New Mexico Press.
Deregowski, Jan B.: Illúzió és kultúra. In: R.L.Gregory-E.H.Gombrich: Illúzió a természetben és a művészetben. Budapest, 1982, Gondolat, 165-196.p.
Geertz, Clifford: A művészet mint kulturális rendszer. In: uő: Az értelmezés hatalma. Budapest, 1994, Századvég, 239–267.p.
Gombrich, Ernst H.: Művészet és illúzió. Budapest, 1972, Gondolat.
Hall, Edward T.: Rejtett dimenziók. Budapest, 1975, Gondolat.
K. Csilléry Klára: A lakáskultúra társadalmi rétegek szerinti differenciálódása. Ethnographia 96., 1985, 173-211.p.
Kotkin, Amy: A családi fotóalbum, mint a folklór egyik megnyilvánulási formája. In: R. Nagy József (szerk.): Családi album. Vizuális antropológiai szöveggyűjtemény I. Miskolc, 2001, KVAT.
Kunt Ernő: Az antropológia keresése. Budapest, 2003, L'Harmattan.
Kunt Ernő: Fotóantropológia. Fényképezés és kultúrakutatás. Miskolc-Budapest, 1995, Árkádiusz Kiadó, 12.p.
Kunt Ernő: Nép-rajz és foto-antropológia. Vizuális antropológiai jegyzetek paraszti használatú fényképekről. Budapest, 1988, ELTE.
Kunt Ernő: Vizuális kultúra és vizuális művészetek. Vizuális antropológiai jegyzetek 1. In: Herman Ottó Múzeum Évkönyve. Miskolc 27., 1988-89, 275-284.p.
MacDougall, David: A megfigyelő filmen túl. In: R. Nagy József (szerk.): Antropológiai dokumentumfilmek. Vizuális antropológiai szöveggyűjtemény II. Miskolc, 2000, Miskolci Egyetem.
Maquet, Jacques: Bevezetés az esztétikai antropológiába. Budapest, 1984, Művelődéskutató Intézet.
R. Nagy József: Képek és kultúra. Vizuális antropológiai megközelítések. Ex Symposion (Dokumentum – tematikus szám), 32-33. sz., 2000, 33-38. p.
R. Nagy József: Alkalmazott vizuális antropológia. Szellem és Tudomány különszám, 2020, 542-553. p.
Pink, Sarah: Interdiszciplináris programok a vizuális kutatásban: A vizuális antropológia újragondolása. In: Letenyei László (szerk.): Településkutatás. Szöveggyűjtemény. Budapest, 2006, L’Harmattan és Ráció, 703–728.p.
Worth, Sol – Adair, John: Navajo filmesek. In: Horányi Özséb (szerk.): Montázs. Budapest, 1977, Tömegkommunikációs Kutatóközpont, 271-324. p.