Törpe szabalpálma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést TurkászBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2018. július 14., 09:36-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. ({{Sablon:Taxonbar}} terítése, kilencedik fázis (WP:BÜ), apróbb javítások)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Törpe szabalpálma
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Osztály: Egyszikűek (Liliopsida)
Csoport: Commelinidae
Rend: Pálmavirágúak (Arecales)
Család: Pálmafélék (Areacea)
Alcsalád: Üstököspálma-formák (Coryphoideae)
Nemzetség-
csoport
:
Corypheae
Nemzetség: Szabalpálma (Sabal)
Faj: S. minor
Tudományos név
Sabal minor
(Jacq.) Pers. (1805)
Szinonimák
  • Corypha minor Jacq.
  • Chamaerops louisiana Darby
  • Sabal adansonii Guers.
  • Sabal glabra (Mill.) Sarg.
  • Sabal louisiana (Darby) Bomhard
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Törpe szabalpálma témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Törpe szabalpálma témájú médiaállományokat és Törpe szabalpálma témájú kategóriát.

A törpe szabalpálma vagy kúszó szabalpálma (Sabal minor) a pálmafélék (Areacea) családjába tartozó faj.

Elterjedése[szerkesztés]

Az USA délkeleti részén őshonos. Florida északkeleti részétől Észak-Karolinán át egészen nyugat és keleti Oklahomán át Texasig egyaránt megtalálható. Bár főképp a déli államokban elterjedt, az egyik olyan pálmafaj, amely a hűvösebb hőmérsékletet is jól tűri, és megtalálható az északabbi államokban is úgy, mint a közép-dél Pennsylvania. Ez az egyik leginkább fagytűrő pálmafaj, a -18 °C-ot is túléli (a tűpálma (Rhapidophyllum hystrix) után a második leghidegtűrőbb pálmafaj). Hidegtűrése függ elterjedésének elhelyezkedésétől. Az oklahomai populációt tekintik a leghidegtűrőbb tulajdonsággal rendelkező populációnak.

Törpe szabalpálmás fenyőerdő-társulás

Leírása[szerkesztés]

Maximum 1 méter (ritkán 3 méter) magasra nő. Törzse legfeljebb 30 cm átmérőjű. Ez egy legyezőpálma, melynek levélkéi egy csupasz levélnyél végén egy kerek legyezőformába rendeződnek. Minden levél 1,5–2 m hosszú, 40 levélkével, melyek hossza akár a 80 cm-t is elérheti. Virágai sárgás-fehér színűek, és 5 mm szélesek. Egy legfeljebb 2 m hosszú virágzat elágazó tengelyén ülnek, amelynek hossza túlnyúlik a leveleken. Termése egy 1-1,3 cm hosszú, fekete csonthéjas gyümölcs, melyben egy mag található.

Ültetése, művelése, kertészeti hasznosítása[szerkesztés]

Azon kevés pálmafajok egyike, amely képes életben maradni az elterjedési régiójában előforduló kemény teleken is.[1] Többnyire e tulajdonsága miatt kedvelt a kertészek és a tájépítészek körében is. Gyakran elterjedésének legészakibb területein élő populációikból származó egyedeket használnak erre a célra. Az egyik legnépszerűbb kertészeti változata a "McCurtain", amely Oklahoma állam McCurtain nevű megyéjéről kapta a nevét, ahol őshonos. Ezen változat példányai is törzs nélküliek maradnak egyedfejlődésük során, és kisebbre nőnek mint a melegebb területeken élő populációk egyedei. E pálmafaj egyes jelentések szerint a messzi északon is hajt. New York nagyvárosi területein és végig a keleti parton bármiféle különösebb védelem nélkül ültethető. Északabbra, Új-Angliában viszont már megfelelő védelem szükséges ahhoz, hogy túlélje a kemény teleket.

Képek[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Sabal minor című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források[szerkesztés]