Tatai Adolf

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen FoBeBot (vitalap | szerkesztései) 2021. március 15., 21:53-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Bot: nevet változtatott magyar személyek kategorizálása)
Tatai Adolf
SzületettFrankl Adolf
1840
Tata
Elhunyt1901. május 22. (60-61 évesen)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásaorvos
IskoláiPesti Királyi Tudományegyetem (–1865, orvostudomány)
SablonWikidataSegítség

Tatai Adolf, névváltozat: Tatay, született: Frankl (Tata, 1840 – Budapest, 1901. május 22.)[1] orvosdoktor, tiszti orvos, királyi tanácsos.

Életútja

Frankl Vilmos és Breuer Nachami fiaként született. Gimnáziumi tanulmányait Tatán és Pesten végezte, ugyanitt látogatta az egyetemet. 1862-ben Frankl családi nevét Tataira változtatta és 1865-ben orvosdoktori oklevelet nyert. Óbudán telepedett le; tagja volt a megyei bizottságnak és a főváros törvényhatósági bizottságának. Tatai készítette a főváros egészségügyi szervezetét. Polgártársai megválasztották a népkaszinó (melyet ő alapított a munkások számára) örökös díszelnökévé; egyik érdeme az óbudai Margit-kórház fölépítése. Tisztiorvosi állásáról akkor mondott le, amikor a kerületi elöljárók újjászervezésénél a tisztiorvosoknak megtiltották, hogy orvosi gyakorlatot folytassanak. Tagja volt az országos egészségügyi tanácsnak és elnöke a III. kerületi iskolaszéknek.

Lefordította Heine dalait és ezekből mutatványokat közölt a Hölgyfutárban (1859-61., 1863.); a Népujságban (ered. költ.); országgyűlési tudósítója volt a régi Pesti Naplónak b. Kemény Zsigmond szerkesztésében; Költeménye van a Magyar Ifjúság Évkönyvében (Pest, 1860.); «több drámai művet írt, a melyeket a Nemzeti Szinházban és a Népszinházban adtak elő», írja egyik életirója; Szinnyei csak egy színművét ismeri: A cseléd-csinyek, vigj. 1 felv., melyet Spanraft Adolffal együtt fordított franciából és először 1866. február 3. Kassán adtak elő; újra szinre került 1897. július 31-én Budapesten (a Serly színházában).

Munkája

  • Izraelita vallásos énekek. A nyilvános isteni tisztelet, az iskolai és házi áhitat számára. Imakönyvvé rendezte és zenével ellátta Friedmann Mór. Magyarította... Pest, 1861.

Jegyzetek

Források

  • Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái.  
  • Magyar zsidó lexikon. Szerk. Ujvári Péter. Bp., Zsidó Lexikon, 1929.

További információk

  • Gergely András: Jeles magyar zsidó orvosok lexikona. Bp., Makkabi, 2001.
  • Palatinus József: A szabadkőművesség bűnei. 4. kiad. Bp., 1938-1939. Budai-Bernwaliner József ny.