Sablon:Kezdőlap kiemelt cikkei/2013-1-1

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A westminsteri apátság, ahol a brit uralkodókat megkoronázzák
A westminsteri apátság, ahol a brit uralkodókat megkoronázzák

A brit uralkodók koronázása olyan beavatási rítus, melynek során az Egyesült Királyság uralkodóját ellátják a koronázási jelképekkel (a koronával, a jogarral és az országalmával). Az új uralkodót a westminsteri apátságban kell megkoronázni, és a koronát általában a canterburyi érsek helyezi a fejére.

Noha a brit törvények szerint az uralkodó halálakor örököse rögtön trónra kerül (nincs interregnum), csak hónapokkal később koronázzák meg, hogy ez az örömteli esemény ne zavarja meg a gyászidőszakot.

A koronázás leglényegesebb momentumai több mint ezer év alatt nem sokat változtak. Az uralkodót először bemutatják, és elismertetik a brit néppel. Ezután esküt tesz: megfogadja, hogy fenntartja a törvényeket és az egyházat. Ezután a megszentelt olajjal felkenik, fejére helyezik Szent Eduárd koronáját és felékesítik a többi koronázó ékszerrel. A szertartás végén fogadja alattvalóinak hódolatát. A meghívottak közé tartozhatnak magas rangú külföldi méltóságok, brit nemesek és politikusok, valamint a királyi család rokonai; a ceremónia résztvevőinek díszes ruhákat és palástokat kell viselniük.

Legutóbb, 1953. június 2-án II. Erzsébetet koronázták királynővé. Koronázásának 2013. a gyémántjubileumi éve.-->