Relatív magasság

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Feeth (vitalap | szerkesztései) 2021. április 3., 13:49-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Az ultra kiemelkedő hegy definíciója a Helman könyvből.)

A relatív magasság a földrajzi pontok magasságának méréséhez önkényesen meghatározott mérték. A magasságot a megmérendő objektum környezetének egy fix pontjához képest állapítják meg. Nem keverendő a tengerszint feletti magassággal, más néven abszolút magassággal, amely egy pontosan kijelölt, egyezményes nemzetközi rendszeren alapul. A relatív magasság kiszámítható két tetszőleges pont abszolút magasságának különbségeként is.[1]

A topográfiai kiemelkedés (Az angol irodalomban topographic prominence, a németben Schartenhöhe) a hegycsúcsok relatív magassága a legalacsonyabb olyan szintvonaltól számítva ami a csúcsot még körbeveszi, de már nem vesz körbe magasabb csúcsot. Azaz legalább ennyi métert kell a csúcsról leereszkedni, hogy bármely a csúcsnál magasabb terepre jussunk.[2] Azokat a csúcsokat amelyek topográfiai kiemelkedése 1500 méternél nagyobb ultra kiemelkedő csúcsoknak nevezzük (Az angol irodalomban ultra prominent peak). [3]

Gyakorlati alkalmazása, példák

Az abszolút magasságot a tengerszinttől indítjuk, míg a relatív magasságot tetszőlegesen kiválasztott ponttól mérhetjük.
A relatív és az abszolút magasság közötti összefüggés szemléltetése. Látható, hogy a relatív magasság két tetszőleges pont tengerszint feletti magasságának különbségéből kiszámítható.

A hétköznapi életben praktikai okokból gyakran használják a relatív magasságot. A tájfutók és túrázók is alkalmazzák, mert így könnyebben számíthatják ki, hogy mekkora szintkülönbséget kell megtenniük. A tornyok, templomok, illetve más magas épületek magasságát sem a tengerszinthez, hanem a terepszinthez vagy az alapjukhoz viszonyítják.

Az alábbi példák szemléltetik a relatív magasság használatának okait:

  • A mexikói Parícutin vulkán abszolút magassága 2774 méter. Ennek hallatán sokan képzelhetnek el egy, a Magas-Tátránál is hatalmasabb hegyóriást. A valóság ezzel szemben az, hogy a vulkánnak a környezetéhez viszonyított relatív magassága csupán 457 méter. Ebből már kiderül, hogy nem maga a vulkán, hanem a környezete adja a magasságának legnagyobb részét.
  • Ha két túrázó közül az egyik 500 méteres magasságból egy tengerszint feletti 1000 méter magas hegyre mászik, ugyanannyi utat tesz meg felfelé, mint a társa, aki a 4000 méteres tibeti-fennsíkról felmászik egy 4500 méteres hegyre. Habár az utóbbi mászó 3500 méterrel magasabban lesz, hamar kiderül ,hogy ugyanannyit másztak, mert mindkét csúcsnak a kiindulási ponthoz viszonyított relatív magassága 500 méter.
  • Egy Etióp-magasföldön, 4000 méteres magasságban álló faház abszolút magassága jóval több, mint a Burdzs Kalifa 830 méteres épülete, a relatív magasságuk azonban ez utóbbi elsőbbségét mutatja.
  • A topográfiai kiemelkedés egy újabb szempont a hegymászóknak, ami alapján hegyek listáit hozzák létre ás az alapján válasszanak hegymászó célpontokat.

Jegyzetek

  1. Abszolút és relatív magasság | Tájékozódás és mérés a terepen | Sulinet Tudásbázis. tudasbazis.sulinet.hu. (Hozzáférés: 2018. szeptember 17.)
  2. Aaron Maizlish: Prominence and Orometrics: A Study of the Measurement of Mountains, 2003. (Hozzáférés: 2020. december 29.)
  3. Helman, Adam. The Finest Peaks: Prominence and other Mountain Measures. Trafford (2005). ISBN 1-4120-5994-1 

Források

Kapcsolódó szócikkek