Pénzügyi palota (Miskolc)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Alensha (vitalap | szerkesztései) 2020. szeptember 28., 18:09-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Miskolc építményei kategória eltávolítva (a HotCattel))
Pénzügyi palota
TelepülésMiskolc
Hasznosítása
Felhasználási területirodaház
Elhelyezkedése
Pénzügyi palota (Miskolc)
Pénzügyi palota
Pénzügyi palota
Pozíció Miskolc térképén
é. sz. 48° 06′ 25″, k. h. 20° 46′ 44″Koordináták: é. sz. 48° 06′ 25″, k. h. 20° 46′ 44″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Pénzügyi palota témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A miskolci Pénzügyi palota az épület bejárata fölött elhelyezett évszám szerint 1912-re épült fel. A hatalmas saroképület a Fazekas és a Dózsa György utcák sarkának városképileg is meghatározó eleme, főhomlokzatával a Fazekas utcára néz.

Története

A pénzügyigazgatóság székházát Szentpáli István első polgármestersége idején emelték. Először a Városház térre, pontosabban a mai Szent István térre tervezték felépíteni, de Weil Rezső építészmérnök, a tervező, az akkori Werbőczy utcai (ma Fazekas utca) telket javasolta, így lehetőség nyílt a Dózsa György utcán álló Igazságügyi palotával összekapcsolni az épületet. Az építészeti tervet 1911-ben fogadták el. Az építés megkezdése előtt a Werbőczy utcát 20 méterrel kiszélesítették. Az 1912 augusztusában kezdődő építési munkálatok vezető építésze a miskolci Feldmann Mór volt. Gyorsan és sokan dolgozhattak rajta (fel is jegyezték, hogy az építkezésen „a vállalkozó … több munkást elhelyezni nem tudna”), mert decemberben már tető alatt állt a hivatalház, és ezt megörökítették a bejárat fölött. A belső munkálatokhoz a következő év márciusában fogtak hozzá, az átadás 2013. június 1-jén volt. Az épületre 1922–1923-ban egy harmadik emeletet húztak, ami olyan jól sikerült, hogy még a figyelmes szemlélő számára is észrevehetetlen.

Az eredetileg kétemeletesnek épült irodaház első emeletét a pénzügyigazgatóság, második emeletét a számvevőség kapta meg. Az összesen 130 helyiséges épületben egyebek mellett 67 szoba, négy fürdőszoba, kilenc konyha és nyolc speciális pince volt. A hivatali helyiségeken kívül önálló lakosztálya volt a pénzügyigazgatónak és a dohánybeváltó főfelügyelőnek.

Az épület magasföldszintjén ma a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár, emeletein miskolci törvényszék cégbírósága és a közigazgatási és munkaügyi bíróság működik.

Az épület leírása

A székház és tervezője a mű elkészülte után heves viták kereszttüzébe került. Elsősorban a homlokzatok erőteljes, sokak szerint túlzó tagolását támadták. A nyugati, 28 méter hosszú Dózsa György utcai oldalon ugyanis 4,6 méteres, 50 centiméter kiugrású, az északi, 73,4 méter hosszú Fazekas utcai homlokzat két végén 6,5 méteres, 40 centiméter kiugrású, középen, a főbejáratnál 16 méter hosszú és 1 méter kiugrású rizalitot helyeztek el. A tervet Szűcs Sándor városi főépítész védte meg, aki szerint az épület monumentalitása „egyenesen megkívánja a homlokzat ilyen erős tagolását”. A Fazekas utcai főbejáratnak üvegezett kovácsoltvas kapuja van, két oldalon dór oszlopokat stilizáló kő pilaszterrel, a fölötte lévő, háromszög alakú lezáró elemben az építés ideje látható („Anno MCMXII”). A nagy középső rizalit koronázó párkány alatti felső részét az emeletráépítés során változatlan formában építették meg. A főbejáraton át először a magasföldszintre lehet feljutni, széles, hármas tagolású lépcsősoron. Itt helyezkedik el a kapusfülke, és innen közelíthető meg az udvari rész felé kiugratott lépcsőház. A mennyezet és a boltozat alsó felülete geometriai mintázatú kazettás freskóval díszített. A kétemeletnyi belmagasságú lépcsőház udvarra néző falán fémkeretbe foglalt, hármas tagolású színezett ólomüveg ablakok vannak.

Források