Pénzjegynyomda Zrt.
A Pénzjegynyomda Zrt. a Magyar Nemzeti Bank többségi tulajdonában álló cég, mely kiemelt biztonsági követelményeknek megfelelő nyomdászati tevékenységeket, többek között bankjegynyomtatást végez.
Székhelye
1055 Budapest, V. Markó u. 13- 17.[1]
Története
1922-ben született döntés a Magyar Pénzjegynyomda Rt. létrehozásáról. A magyar nyomdaipar azonban mindaddig nem foglalkozott pénzjegyek gyártásával, ezért egy semleges államban honos céggel (Orell és Füssli, Zürich) léptek kapcsolatba a szükséges berendezések és technológia beszerzése érdekében. A Pénzjegynyomda épülete 1923–1925 között készült el, svájci tervek alapján. Ma is ebben az épületben található a cég székhelye.
A Magyar Nemzeti Bank 1924. júniusában kezdte meg a működését. 1925-ben az MNB megszerezte a svájci cégtől az Rt. összes részvényeit és a nyomdaüzemet saját kezelésébe vette át.
A cég első ügyvezető igazgatója dr. techn. Heinrich Frigyes volt, akinek a terveiből származik az egyik első, automatikus törlésű metszetmélynyomógép, a HRM-sorozat. Ennek már az első példányai is nagy érdeklődést váltottak ki 1928-ban mind Nyugat-Európában, mind Kanadában, sőt, Dél-Afrikában is.[2] Az új rendszerű bankjegynyomógépeket exportálták is.
A második világháború után különösen nagy munkateher nehezedett a nyomdára: az inflációs bankjegyek tömegét kellett kinyomnia, összesen 23 címletben, az 1945-ben kibocsátott 50 Pnegőstől az 1946. június 3-i 1 milliárd "B" Pengőig. A részvénytársaságot 1950-ben államosították; ekkor a Pénzjegynyomda állami vállalatként a Pénzügyminisztérium felügyelete alá került. A rendszerváltáskor 1993-ban a Pénzjegynyomda ismét átalakult részvénytársasággá; alapítója az Állami Vagyonkezelő Részvénytársaság volt. Ugyanebben az évben a Pénzjegynyomda Rt. megvásárolta a Diósgyőri Papírgyárat.
Innovációs mérföldkövek
Nyomtatási technológiák
- Metszet-mélynyomtatási technológia, amely egyedülálló Magyarországon
- Íves ofszetnyomtatás
- Rotációs ofszetnyomtatás, széllyukasztással, keresztperforálással, leporellós kivitelben is
- Szimultán ofszetnyomtatás maximális oldalon belüli, illetve elő- és hátoldali illeszkedési pontossággal
- Írisznyomtatás alkalmazása mindhárom ofszettechnológiánál
- Digitális nyomtatás, megszemélyesítés, számozás, vonalkódnyomtatás
- Magasnyomtatás, sorszámozás
- Pozicionált és szőnyegmintás hologramok felhordása melegprégeléssel
- Szitanyomtatás
- Dombornyomtatás
Hamisítás elleni védelem
A védett nyomtatványokat a szabad kereskedelemben nem hozzáférhető, csak a szükséges hatósági engedéllyel rendelkező nyomdák számára szállított biztonsági nyomathordozók felhasználásával gyártják.
A nyomathordozók a következő védelmi elemekkel rendelkezhetnek:
Vízjel: Pozitív, negatív vagy árnyalatos kivitelben készülhet, lehet pozicionált vagy szőnyeg elrendezésű.
Biztonsági szálak: Készülhetnek fémgőzölt vagy transzparens kivitelben. Mágneses tulajdonságokkal is rendelkezhetnek, de természetes megvilágításban láthatatlan, UV-fényben fluoreszkáló vagy foszforeszkáló kivitelűek is lehetnek. A megrendelő igénye szerint szöveget is tartalmazhatnak.
Pelyhezőrostok: Természetes fénynél lehetnek színesek vagy láthatatlanok, UV-sugárzásnál egy vagy több színben fluoreszkálók.
Vegyvédelem: Illetéktelen vegyszeres beavatkozás esetén a vegyi védelemmel ellátott nyomathordozó elszíneződik.
Különleges tulajdonságú biztonsági festékek: A nyomtatás során alkalmazott biztonsági festékek eltérnek a kereskedelemben mindenki számára elérhető festékektől.
A megrendelővel történő egyeztetés alapján kerülnek kiválasztásra, alkalmazásra, és az alábbi tulajdonságokkal rendelkezhetnek:
- UV lumineszkáló festékek (UV sugárzás hatására fényt bocsátanak ki, különböző színek elérhetőek)
- optikai színváltós festékek (a rátekintés irányától függően változtatja a színét)
- vegyvédelemmel ellátott festékek
- mágneses festékek (mérhető mágneses tulajdonsága van)
- egyéb speciális festékek
Termékek
Bankjegyek
Okmányok
A Pénzjegynyomda Zrt. okmánytermékei gyártásához egyedi, a nemzetközi biztonsági és előállítási követelményeknek megfelelő alapanyagokat és magas szintű védelmi elemeket használ fel. Kialakítását tekintve többféle okmánytípus, a füzet alapú okmányok és az egylapos okmányok, továbbá a kártya formátumú okmányok gyártása történik.
Adójegy, zárjegy
A 90-es évek második felétől, amióta az adó- és zárjegyek használatát törvény írja elő, a Pénzjegynyomda Zrt. a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részére folyamatosan gyárt szeszesital-zárjegyeket és cigaretta-adójegyeket. Mind a szeszesital-zárjegyek, mind pedig a cigaretta-adójegy anyaga csak erre a célra gyártott papír, amely biztonsági grafikát tartalmazó alnyomattal és egyedi azonosítót tartalmazó digitális nyomattal van ellátva.
Utalványok
Megrendelői igényeknek megfelelően megtervezett kivitelben és korszerű biztonsági elemek alkalmazásával készült vásárlási és ajándékutalványok gyártása. A biztonsági alappapír használatára több lehetőség van, akár az egyéb biztonsági nyomtatványoknál alkalmazott biztonsági elemek felvitelére is, mint például hologramcsík, UV-nyomat, mikroírás, speciális guilloche grafikai vonalrendszer, illetve az egyedi azonosításra alkalmas, többféle szabványnak megfeleltethető OCR kód és a szintén többféle típusból kiválasztható vonalkód.
Erzsébet-utalvány
Bélyegek
A Magyarországon kibocsátott alkalmi és forgalmi bélyegek jelentős részét, valamint az illetékbélyegek teljes mennyiségét a Pénzjegynyomda Zrt. állítja elő. Magyarországon csak itt készülnek metszet-mélynyomtatású vagy ofszet- és metszetmélynyomtatás kombinációjával előállított bélyegek.
Bizonyítványok, oklevelek
Értékpapírtermékek
A Pénzjegynyomda Zrt. rendelkezik értékpapír-előállítási tevékenységhez szükséges engedéllyel, amelyet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) adott ki. A cég több évtizede gyártja az értékpapírok széles választékát, sőt – Magyarországon egyedül – metszet-mélynyomtatással is képes azokat előállítani.
Kártyák
A Pénzjegynyomda Zrt. 2001 óta folyamatosan gyárt műanyag, illetve papíralapú kártyákat. A kártyatermékek széles skálán mozognak: a törzsvásárlói, egészségügyi kártyáktól kezdve a beléptető-, távközlési vagy városkártyákon keresztül az okmánykártyákig. Emellett a kártyák tervezéséhez és a megszemélyesítés elvégzéséhez szükséges modern, korszerű géppark áll rendelkezésre.
Jegyzetek
- ↑ Archivált másolat. [2019. december 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 27.)
- ↑ Archivált másolat. [2019. szeptember 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 27.)