Párizsi-medence

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Addbot (vitalap | szerkesztései) 2013. március 8., 20:59-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Bot: 21 interwiki link migrálva a Wikidata d:q755001 adatába)

A Párizsi-medence (franciául: le Bassin parisien) Franciaország egyik nagy tája, az ország területének mintegy negyedrészét foglalja el.

Földrajzilag hozzá tartozó vidékek:

A Párizsi-medence hatalmas földdarab, északról és keletről az Ardennek és a Vogézek, délről a Közép-franciaországi fennsík, nyugatról pedig a Bretagne-félsziget határolja.

A Párizsi-medence részei:

  • Párizs: az ország politikai és gazdasági, közigazgatási és kulturális központja. Közelében nagyvárosok nem alakulhattak ki, a tőle délre eső félkörben romantikus erdőket találunk, melyek évszázadok óta szinte eredeti állapotukban maradtak fenn.
  • A Loire völgye: Párizstól délre fekszik. A középkorban előbb apátságok, aztán kastélyok emelkedtek a folyók partjain.
  • Champagne: valaha ez a vidék volt a francia vasipar bölcsője. Míg "száraz Champagne" – a pezsgő és Victor Hugo hazája, addig "nedves Champagne" – a kis tavak vidéke. A környék központja: Reims, a koronázóváros.

Források

  • Pálfy József: Franciaország (Panoráma útikönyvek, Athenaeum Nyomda, Bp.)