Ugrás a tartalomhoz

Palatino

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. április 20., 17:45-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta14))
Palatino
BetűképPalatino
BesorolásSerif
TervezőHermann Zapf
TerjesztőLinotype
Készítés dátuma1948
A Wikimédia Commons tartalmaz Palatino témájú médiaállományokat.

A Palatino egy serif betűkép. Hermann Zapf tervezte 1948-ban. Kecses és erős vonalú egyaránt; szinte világviszonylatban csodált betűkép. Talán a legszélesebb körben használt betűkép az összes közül.[forrás?]

A származása az ókorba nyúlik vissza, a Palatinus (olaszul Palatino) Róma hét dombja közül az egyik volt. Az olasz reneszánsz humanista betűképei után volt modellezve, és tükrözi a korabeli széles tollak által hagyott nyomot; ez szinte kézírási kecsességet kölcsönöz neki. Azonban ott, ahol a reneszánsz kori betűk keskenyebbek (kissé elnyúltak), a Palatino valamivel szélesebb, ezért sokkal olvashatóbb.

Az Adobe Sytems és Linotype gyártók eredeti Palatino betűképeket árusítanak; a Palatino Linotype Zapf által hitelesítve van, mint a döntő Palatino.

A Microsoft is forgalmaz egy hasonló betűképet (Book Antiqua – amit eredetileg a Monotype gyártott), de ez csak egy gyengébb utánzat a Palatino-hoz képest. A Windows 2000 és Windows XP már tartalmazza az eredeti Palatino Linotype-ot is.

Példa

Palatino betűk
Palatino betűk

Lásd még

Külső hivatkozás