MÁV L jellegű szerkocsi

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést B36Bot (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. július 19., 16:54-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (javított infobox nem igényli ezeket a mértékegységet AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
MÁV L jellegű szerkocsi
MÁV I. szerkocsiosztály
MÁV Im. szerkocsiosztály
MÁV L jelleg
Pályaszám
MÁV I. 701
MÁV Im. 801
MÁV L202,001–002
CFR L202,002
Általános adatok
GyártóMÁV Gépgyár, Bp;
Gyártásban19001901
Darabszám2 db
Műszaki adatok
Tengelyelrendezés3
Nyomtávolság1 435 mm
Futókerék-átmérő1 048 mm
Hossz6 570 mm
Magasság2 895 mm
Szélesség3 150 mm
Teljes tengelytávolság3 200 mm
Üres tömeg16,965 t
Szolgálati tömeg40,96 t
Legnagyobb tengelyterhelés13,66 t
Fékek
Típusalégnyomásos Westinghouse-rendszerű önműködő gyorsfék
Rögzítőfékcsavarorsós kézifék
Átmenő féklégnyomásos Westinghouse-rendszerű önműködő gyorsfék
Gőzvontatás
Szerkezetszám151–2
Vízkészlet17,0 m³
Tüzelőanyag-készlet8,8 m³
SablonWikidataSegítség

A MÁV L jellegű szerkocsitípusát Magyar Királyi Állami Vasgyárak az I. osztályú gőzmozdonyához fejlesztette ki 15 szerkezetszámon. A szerkocsi alapvetően megegyezett az Ie. és If. osztályú mozdonyokhoz korábban szállított 9 szerkezetszámú Ie. osztályú (E jellegű) szerkocsitípussal.

Szerkezete[szerkesztés]

A hossztartók 16 mm-es folytvaslemezekből készültek, melyeket elöl a kapocsszekrény, hátul a vonószekrény kötötte össze. A középső tengely itt is a két szélső távolságának a felénél helyezkedett el. A tengelyeknél lévő keretkivágásokat az ágytokok körül acélöntvények merevítették ki és ezen ágytokok nyúlványaira támaszkodtak a hordrugók. Mindegyik kerékcsapágy fölött egy-egy lemezes rugót helyeztek el, melyeket himbák nem kötöttek össze. A hossztartókra támaszkodó víztartály kapacitása 17-ról 17,7 m³-re nőtt. A víztartály teteje a korábbitól eltérően nem végig előre lejtett, hanem nagyrészt vízszintes volt, csak a második ötödrész készült enyhén lejtősre a szén könnyebb előrejuttatása érdekében. A víztartályban hullámtörő lemezeket helyeztek el, a víztartály tetején pedig 8 tonna szén befogadására alkalmas szénférőt alakítottak ki. A víztartály tetejére elöl, két oldalt egy-egy és hátul szintén egy töltőnyílást alakítottak ki. A tápvíz Szász-rendszerű vízkapcsolaton keresztül jutott a mozdony injektoraihoz. A szerkocsira egy 13″-os Westinghouse-rendszerű függőleges elrendezésű fékhengert és gyorsműködésű kormányszelepet szereltek. A szerkocsi minden kerékpárját egy oldalról (hátulról) fékezték; a teljes féktuskóerő az üres szerkocsi súlyának 73, a teljesen rakotténak 66%-a volt. A Ie. és If. osztályú szerkocsikhoz képest a legjelentősebb eltérés az eltérő kapocsszekrény és a magasabb, az I. osztályú mozdonyokhoz igazított padlószint volt.

Sorozatgyártás[szerkesztés]

A típusból mindössze két példány készült el:

Az L jellegű szerkocsitípus beszerzését még egyszer tervbe vették az első világháború utolsó éveiben: a rajzasztalokon 119. szerkezetszámon elkészült, a MÁV-nál 424 sorozatjellel üzembe állítani tervezett 1'D tengelyelrendezésű tehervonati mozdonyokhoz L jellegű szerkocsit kívántak kapcsolni. Az L424,001–006 pályaszámú szerkocsik azonban az eredeti tervek szerinti mozdonyokkal együtt sosem készültek el. Az elvesztett világháború miatt a mozdony tervezett feladatköre jelentősen kibővült és a teljesen átszerkesztett mozdonyhoz nagyobb, jobb futástulajdonságú, négytengelyes szerkocsit (→GII jellegű szerkocsi) választottak.

Pályafutásuk[szerkesztés]

Az L202,002 pályaszámú szerkocsi az első világháború után a hozzá kapcsolt mozdonnyal együtt a CFR-hez került. Az L202,001 1940-ig volt a mozdonyához kapcsolva, amikor egy, nagyobb befogadóképességű és nyugodtabb futású N jellegű négytengelyes „Vanderbilt”-szerkocsira cserélték.

Források[szerkesztés]

  • A magyar kir. államvasutak szerkocsi jellegrajzai. Pótlapokkal kiegészítve. Budapest: Magyar Királyi Államvasutak [1897.] 

Jegyzetek[szerkesztés]