Moskovits Sámuel vasöntödéje és gépgyára

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen BinBot (vitalap | szerkesztései) 2019. október 1., 18:19-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Kategóriacsere (Wikipédia:Botgazdák üzenőfala#Kategória címváltozások))
Moskovits Sámuel vasöntödéje és gépgyára
Típusüzleti vállalkozás
Alapítva1887
Megszűnt1902
SzékhelyMiskolc, Magyarország
AlapítóKupfer Mór,
Moskovits Sámuel
Iparággépipar
SablonWikidataSegítség

Moskovits Sámuel vasöntödéje és gépgyára (néhol Sámuel nélkül) 1887 és 1902 között működött Miskolcon.

Története

A gyár története 1887-ig nyúlik vissza: ekkor nyújtott be a városi tanácshoz vasöntöde és gépgyár létesítésére vonatkozó kérelmet Kupfer Mór miskolci vaskereskedő és Moskovits Sámuelné kassai lakos. Telephelynek a gázgyár és a gőzmalom közötti, ún. Soltész-féle kültelket jelölték meg, az akkori Vay út 2. szám alatt. A kérvényben még az „Első miskolczi vasöntőde és gépgyár Kupfer és Moskovits” cégnév szerepelt. A telepítési tervek fennmaradtak, eszerint a gyár 4 kh (23 018 négyzetméter) területet foglalt el. Az öntöde a telek közepén foglalt helyet, gépház, lakatosműhely és raktár volt benne, valamint természetesen a mintázó- és öntőműhely. A telek nyugati oldalán rakodótér volt, keleti részén, az országútra néző két családi ház is épült.

A miskolci Kereskedelmi és Iparkamara 1890-es összefoglalója szerint a kamara területén – a MÁV műhelyén túl – három gépgyár működött: a Leszih-féle gépgyár, a Hercz-féle gépgyár és vasöntöde (gőzgéppel), valamint Moskovits vasöntödéje és gépgyára (gőzgéppel). 1892-ben a tulajdonos korszerűsítette műhelyét, új gépeket állított munkába (hengerrovátkolót és hengercsiszolót, lemezhajlítót). A gyár többek között szecska- és répavágó gépeket, gőzgépeket és kazánokat készített, emellett mezőgazdasági gépek javításával, alkatrészcserével és kereskedelemmel is foglalkozott. Fő profilja azonban a vasöntészet volt, öntödéje helyi és vidéki igényeket is kielégített. 1887 és 1894 között a cégbíróság – kérésükre – átsorolta a vállalatot az egyéni cégek kategóriájából a társas cégek közé, és ebben a formában működött 1902-es megszűnéséig.

Források

  • Dobrossy István: Moskovits vasöntődéje és gépgyára (Vay u 2.). In Dobrossy István: Miskolc írásban és képekben 2. Dobrossy István, Stehlik Ágnes (szerk.). Miskolc: Belvárosi Kulturális Menedzser Iroda. 70–71. o. ISBN 9630297604