Ugrás a tartalomhoz

Lupus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Voxfax (vitalap | szerkesztései) 2021. május 12., 07:33-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (tagolás)
Lupus

OMIM
DiseasesDB12782
MedlinePlus000435
A Wikimédia Commons tartalmaz Lupus témájú médiaállományokat.

A szisztémás lupus erythematosus (SLE) vagy röviden lupus autoimmun betegség, amelynek során a test immunrendszere tévedésből az egészséges testszöveteket támadja meg.

Tünetei

A betegség lefolyása lehet enyhe, de súlyos is. A tünetek közé tartozik többek között a láz, feldagadt végtagok, mellkasi fájdalom, hajhullás, fekélyek a szájban, feldagadt nyirokcsomók, tartós fáradtság és vörös kiütések.

Okai

A betegség oka egyelőre nem tisztázott; úgy tűnik, hogy a genetika és a külső tényezők együtt határozzák meg a kialakulását. Ikertestvérek esetében az egyik fél megbetegedése esetén a másik félnél a kialakulási kockázat 24% körüli. A nemi hormonok, napfény, dohányzás, D-vitamin hiánya vagy különféle fertőzések szintén megnövelik a kockázatot. Kialakulása után az immunrendszer autoantitesteket termel a test saját szövetei ellen, amelyek gyulladást okoznak. A betegség diagnosztizálása nem egyszerű; többféle tünet és vizsgálati eredmény szükséges hozzá.

Elnevezése

A betegség neve, a ’farkas’ latin megfelelője (lupus), a 13. századból ered, amikor farkasharapás szövődményeinek hitték a kiütéseket.

Híres betegei

Az egyik legismertebb, lupusban szenvedő személy Selena Gomez amerikai énekesnő.

Világnapja

A betegség világnapját május 10-én tartják.[1]

Jegyzetek

  1. Világnapja giornatamondiale.it (olaszul)