Levon Ter-Petroszján

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Gaja (vitalap | szerkesztései) végezte 2018. december 22., 19:18-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Gaja átnevezte a(z) Levon Ter-Petroszjan lapot a következő névre: Levon Ter-Petroszján: A WP:ÖRMÉNY módosítása alapján)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Levon Ter-Petroszján
Született

Aleppó
Állampolgárságaörmény
HázastársaLjudmila Ter-Petroszján
Foglalkozása
  • politikus
  • történész
TisztségeÖrményország elnöke (1991. november 11. – 1998. február 3.)
Iskolái
  • Jereváni Állami Egyetem
  • Faculty of Oriental Studies of the St. Petersburg University

Levon Ter-Petroszján aláírása
Levon Ter-Petroszján aláírása
A Wikimédia Commons tartalmaz Levon Ter-Petroszján témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Levon Ter-Petroszján (örményül: Լևոն Հակոբի Տեր-Պետրոսյան; Aleppó, 1945. február 9. –) örmény politikus, közgazdász, 1991 és 1998 között Örményország első köztársasági elnöke.

Életpályája[szerkesztés]

1945-ben született a szíriai Aleppó városában, örmény menekültként. Huszonnyolc éves korában költözött vissza az akkor éppen szovjet elnyomás alatt álló hazájába. 1989-től az Örmény Szovjet Szocialista Köztársaság helytartója. Két évvel később Örményország kikiáltotta függetlenségét, így Petroszján lett az Örmény Köztársaság első államfője.

Elnöksége alatt oroszbarát politikát épített ki. Miután másodjára is megnyerte a választásokat (1996-ban), a nép tömegtüntetéseket szervezett. Miután a helyzet egyre súlyosabb lett, Petroszján lemondott pozíciójáról, 2012-ig azonban még a politikában maradt.[4]

Jegyzetek[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Levon Ter-Petrosyan című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források[szerkesztés]

Bodo Harenberg (szerk.): Az emberiség krónikája (1987, magyar fordítás 1991)