Kábelmodem
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A kábelmodem egy olyan modem, amely a kábeltelevíziós hálózaton képes kommunikálni. A kábelmodemeket elsősorban széles sávú internetkapcsolat megvalósítására használják. Szigorúbban véve a kábelmodem nem is modem, hanem egy hálózati híd. Egyes internetszolgáltatók a hálózati hidat routerrel vagy network hub-bal kombinálva forgalmazzák illetve adják bérbe, s a kombinált eszközt nevezik kábelmodemnek.
Kábeles internetkapcsolat
A kábeles internet az említett kábeltelevíziós infrastruktúrára alapozott internetkapcsolatot jelenti. A céges kábelmodem-előfizetések sávszélessége jellemzően 30-1000 megabit per másodperc tartományban van. A lakossági szolgáltatás sebessége általában 30 Mbps (megabit per másodperc) és 300 Mbps között mozog a meglévő kábelhálózat, illetve az azt kiszolgáló eszközök függvényében. A nagyobb sebességek például üvegszál alkalmazásával érhetők el, de ennek megvalósítása vagy hiánya a szolgáltatón múlik.
A kábelinternetnek két potenciális hátránya lehet:
- Egy adott sávszélességen több előfizető osztozik, gyakran egy ház, háztömb vagy egy egész utca. Ezért a kapcsolat sebessége függ attól is, hogy éppen hányan használják azt a hálózatot egyidejűleg.
- Sok kábeles internetszolgáltató nem szívesen ad kábelmodem hozzáférést kábeltelevíziós szolgáltatás nélkül. Ez egy hasonló termékkapcsolásos trükk, mint az úgynevezett meztelen ADSL szolgáltatás hiánya, amikor az ADSL szolgáltató csak telefonszolgáltatással együtt kínálja az ADSL-t (időközben a Gazdasági Versenyhivatal kötelezte a vezetékes telefonszolgáltatókat a telefonelőfizetés nélküli ADSL szolgáltatás bevezetésére).
Források
[forrás?]