Kul-e Farah

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Kul-e Farah (vagy Kul-e Fara) hat elamit-sziklába vésett dombormű, amely a síkság keleti oldalán egy szurdokban található. Kul-e Farah Huzesztánban, Irán délnyugati részén helyezkedik el, Izeh város közelében. A domborműveket az ausztráliai Henry Layard, 1841-ben fedezte fel, európai kutatásai alkalmával. Layard lemásolt a sziklákon talált feliratok közül egy 24 soros cuneiform feliratot, és néhány rövid ábrát, valamint öt rövid epigráfot. A helyet egy nyitott szentélynek tartják, ahol vallási szertartásokat végeztek, állat áldozatokkal.

Három sziklafelület található itt, míg a nagy sziklákon ugyancsak másik három. Az áldozati jelenetek, felvonulást, mulatságokat valamint zenészek három show-csoportját ábrázolják. Hanni, Tahhi fia, és ezért Hanni idejéből származik (7. század BCE?). De a domborművek több időszakba is tartozhatnak, a III., IV. És VI. Domborművek a 2. vagy a BCE 1. évezredének kezdetén keletkezhettek.

Galéria[szerkesztés]

Források[szerkesztés]

  • Further reading Potts, D.T. (1999). The Archaeology of Elam. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 254–56, 302–303. ISBN 0-521-56358-5.