Ugrás a tartalomhoz

Krusader

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Borbély Márton (vitalap | szerkesztései) 2020. május 1., 02:00-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Elírás javítása, Nyelvtani javítás)
Krusader
Krusader a két panaeles fájlkezelő szoftver
Krusader a két panaeles fájlkezelő szoftver

FejlesztőKrusader Krew
Legfrissebb stabil kiadás
  • R14.1.1 (stabil verzió, Trinity Desktop Environment, 2023. október 20.)[1]
  • 2.8.1 (stabil verzió, 2024. március 13., KDE)[2]
Legfrissebb fejlesztői kiadás2.9.0-dev (bétaverzió, KDE)
Programozási nyelvC++
Operációs rendszerUnix-szerű operációs rendszer, kísérleti támogatás Windows-hoz
ÁllapotAktív
KategóriaFájlkezelő
LicencGPL
A Krusader weboldala
Krusader egy Debian Sarge-on, Gnome desktop környezetben
Krusader-1.60.0 / KDE 3.41, Apple Mac OS X-en

A Krusader egy fejlett fájlkezelő program KDE-re és más desktopra a *nix világban, hasonló a GNOME Commander-hez vagy a Midnight Commanderhez (Linux) vagy Total Commander-hez (Windows). Támogatja a kiterjedt archív fájlok kezelését, csatolt fájlrendszerek kezelését, FTP-t, fejlett keresési lehetőséget, fájlok megnézését/szerkesztését, könyvtár szinkronizációt, fájl tartalmak összehasonlítását, csoportos átnevezést stb.

A következő archív formátumokat támogatja: tar, ZIP, bzip2, gzip, RAR, ace, ARJ, LHA, 7z és RPM és képes kezelni más KIO Slave-eket, mint pl. smb vagy fish.

A Krusadert GNU General Public License alatt adják ki.

Felhasználói felület

A Krusader felhasználói felülete az ortodox fájlkezelő (angol rövidítéssel OFM) alapelven alapul, melyet Commander-szerű fájlkezelőknek is neveznek, mely a régi Norton Commander felületen alapuló fájlkezelő szoftverek egy családja. Az ortodox fájlkezelőnek két ablaka van, melyeket paneleknek hívunk, és ezek közül az egyik aktív, a másik inaktív. Az ötlet az, hogy a fájlok kezelése az aktív ablakból az inaktívba, vagy az aktív panelon keresztül történik, csak billentyűzet segítségével jelentősen felgyorsítva a műveleteket. Az egér használatára továbbra is lehetőség van. A Krusadert átfogó módon integrálták a KDE-be (pl. KParts, KIO), lehetővé téve számos kiegészítő szolgáltatás elérését.

Fájl nézegető/szerkesztő

A Krusader által nyújtott számos eszköz egyike a KParts objektum modellt használó nézegető/szerkesztő. A Krusader olyan komponenseket tud futtatni, melyek képesek megmutatni (vagy szerkeszteni) meghatározott fájltípusokat, és beágyazni az ő kliens területüket egy új Krusader ablakba. Ez lehetővé teszi például megnézni egy KOffice dokumentumot közvetlenül a Krusader-ből. Bármely alkalmazás, amelyik megvalósítja a KParts modellt, megfelelően beágyazható ilyen módon.

Platformok

A Krusader-t elsődlegesen Linux platformra fejlesztik, de elérhető néhány más platformra is pl. BSD, Apple Mac OS X. 2009 januári állapot szerint létezik egy windows béta port is.

Kapcsolódó szócikkek

További információk

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Krusader című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

  1. R14.1.1. (Hozzáférés: 2024. január 6.)
  2. Krusader 2.8.1 "A New Day" is released!, 2024. március 13. (Hozzáférés: 2024. március 14.)