I. e. 207

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Kr. e. 207 szócikkből átirányítva)

Évszázadok: i. e. 4. századi. e. 3. századi. e. 2. század

Évtizedek: i. e. 250-es éveki. e. 240-es éveki. e. 230-as éveki. e. 220-as éveki. e. 210-es éveki. e. 200-as éveki. e. 190-es éveki. e. 180-as éveki. e. 170-es éveki. e. 160-as éveki. e. 150-es évek

Évek: i. e. 212i. e. 211i. e. 210i. e. 209i. e. 208i. e. 207i. e. 206i. e. 205i. e. 204i. e. 203i. e. 202

Események[szerkesztés]

Itália[szerkesztés]

  • Rómában Caius Claudius Nerót és Marcus Livius Salinatort választják consulnak.
  • A második pun háborúban Nero consul megpróbálja feltartóztatni a Canusiumot támadó Hannibalt és Grumentumnál visszaszorítja a táborába. Ezután elfogja Hasdrubal Hannibalhoz küldött futárát és serege legütőképesebb részével, hétezer fővel gyors ütemben északra vonul és csatlakozik a másik consulhoz.
  • A két consul a metaurusi csatában szétveri a Hispaniából Hannibal megsegítésére érkező Hasdrubal Barca seregét; az ütközetben a pun vezér is elesik. Ezzel Hannibal minden reménye elvész, hogy jelentősebb utánpótláshoz jusson.

Görögország[szerkesztés]

  • Az Akháj Szövetség vezetője, Philopoimén makedón típusú páncéllal szereli fel a csapatait és azok phalanxtaktikáját alkalmazza. Újításainak köszönhetően a mantineiai csatában döntő vereséget mér a spártaiakra. A csatában Philopoimén személyesen öli meg a spártai régenst, Makhanidaszt.
  • Makhanidasz után Nabisz lesz a kiskorú spártai király, Pelopsz helyett uralkodó régens. Nabisz hamarosan lemondatja Pelopszot és átveszi a hatalmat. Széleskörű reformokat vezet be, felszabadítja a rabszolgákat és a száműzött gazdagok birtokaiból földosztást tart.

Kína[szerkesztés]

  • Csao Kao főminiszter öngyilkosságra kényszeríti Csin Er Si császárt és annak unokaöccsét, Ce-jinget ülteti a helyére. Az új uralkodó egyik első dolga, hogy saját kezűleg megölje Csao Kaót. Országszerte felkelések robbannak ki, a Csin Si Huang-ti által meghódított államok ismét önállóvá próbálnak válni.

Halálozások[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) 207 BC című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.