Ugrás a tartalomhoz

Indás csatavirág

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. december 14., 21:34-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Források)
Polemonium reptans
Polemonium reptans virágai
Polemonium reptans virágai
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Osztály: Kétszikűek (Mangnoliopsida)
Rend: Hangavirágúak (Ericales)
Család: Csatavirágfélék (Polemoniaceae)
Nemzetség: Csatavirág (Polemonium)
Faj: P. reptans
Tudományos név
Polemonium reptans
L.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Polemonium reptans témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Polemonium reptans témájú médiaállományokat és Polemonium reptans témájú kategóriát.

Az indás csatavirág (Polemonium reptans) a csatavirágfélék (Polemoniaceae) családjának névadó nemzetségébe tartozó, Észak-Amerika keleti részén őshonos növényfaj. A nedves talajt kedveli. Dísznövényként is termesztik, több termesztett változata létezik. Európában a nemzetségből a kék csatavirág (Polemonium caeruleum) ismert.

Jellemzői

Lágy szárú, évelő növény. 50 cm magasra nő, szárnyasan összetett, 5-13 levélkéből álló levelei 20 cm hosszúak is lehetnek. Április-májusban virágzik. A kékeslilás, hímnős virágok 1,3 cm hosszúak, ötszirmúak. Méhek porozzák be.

A szárított gyökerek kesernyés, csípős ízűek, egykor köhögés, megfázás, bronchitis, laryngitis, tuberkulózis, lázas és gyulladásos megbetegedések, mérges harapások, bőrproblémák kezelésére is használták. Ősszel kell begyűjteni őket, majd szárítva eltenni.

Galéria

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Polemonium reptans című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források