Hess-tétel

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kempi (vitalap | szerkesztései) 2017. május 24., 20:34-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát: 145.236.211.45 (vita) szerkesztéséről 151.0.88.236 szerkesztésére)

A Hess-tétel, avagy a termokémia főtétele kimondja, hogy egy kémiai reakció során az entalpiaváltozás, illetőleg a reakcióhő nagysága kizárólag attól függ, hogy milyen minőségű és állapotú anyagokból milyen végtermékek keletkeznek.

Nem függ tehát a reakcióhő nagysága a részfolyamatok minőségétől és sorrendjétől, azaz hogy a reakció lassan vagy gyorsan megy végbe, vagy hogy milyen úton vezetjük le a reakciót (a kiindulási anyagokat milyen sorrendben adjuk egymáshoz), feltéve hogy a kívánt termékhez jutunk.

A tétel nevét Germain Hess svájciorosz kémikusról kapta.

A tétel következménye, hogy a reakcióhőt nem csak megmérni, hanem a képződéshőkból ki is lehet számítani: a termékek anyagmennyiségekkel (együtthatókkal) szorzott képződéshőinek összegéből kivonjuk a kiindulási anyagok anyagmennyiségekkel (együtthatókkal) sorzott képződéshőinek összegét.