Harry Perry

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Wearieddeer (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. november 23., 10:51-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (→‎Nemzeti játékvezetés)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Harry Perry
Személyes adatok
Teljes névHarry Perry
Születési helyAnglia angol
Beszélt nyelvekangol
Egyéb foglalkozástestedző
Nemzeti játékvezetés
ÉvekBajnokságStátusz
18951904.KezdetAz első játékvezető
SablonWikidataSegítség

Harry Perry a korabeli leírások alapján az első magyar nemzeti labdarúgó-játékvezető. Egyéb foglalkozása: testedző.

Játékos pályafutása[szerkesztés]

A korabeli ifjúságra jellemzően képességei alapján több sportágat is művelt, az atlétika volt az erőssége. Hazájában elterjedő labdarúgást is kipróbálta, fizikai felkészültségének - jó futókészség - köszönhetően örömmel játszotta.

Pályafutása[szerkesztés]

Nemzeti játékvezetés[szerkesztés]

Korában még nem volt játékvezető képzés, csak olyan sportemberek voltak, akik valamilyen mértékben - hallották, a Sport Világban megjelent töredék ismertetőkből - megismerték a footbal játék szabályait és szükségből, önfeláldozásukból lettek bírók

Hogy ki fújta meg az első bírói sípot Magyarországon? Ez örök vita lehet. A történelmi leírások alapján a játékszabályokkal, a labdával történő játék alapismereteivel Harry Perry rendelkezett. Perry a játék magyarázata után megkezdődő nyilvános bemutatót az ő síphangjának segítségével irányította.

Sportvezetői pályafutása[szerkesztés]

Valószínű, hogy Magyarországra az első igazi angol football labdát a Magyar Athlétikai Club (MAC) atlétáinak angol trénere hozta, Az Orczy-kertben előbb a Ludovika-akadémia tanárai és növendékeit tanította az alapfogásokra, majd a MAC sportolókat is megfertőzte a játékkal. Az ő működésének köszönhetően pár hónap elteltével, 1895. december 8-án, a Millenárisban megtartott hagyományos téli sportviadal programján: atlétika, műkerékpározás, birkózás, ökölvívás, valamint futballjáték bemutatása is szerepelt.

Dr. Füzesséry Árpád, aki a Magyar Úszó Egyesület egyik vezetőjeként külföldi utazásai során felfedezte a vízilabdázást, Perryt, kérte meg arra, hogy küldesse el neki a sportág szabálykönyvét.

Források[szerkesztés]

  • Gerhárd Lajos: A magyar sport pantheonja I. rész - 1932. A magyar sport pantheonja Kiadóvállalat