Gombóc tündér

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2020. június 15., 01:09-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (3 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.1)
Gombóc tündér
Gombóc tündér című élőszereplős-bábfilmsorozat főcíme
Gombóc tündér című élőszereplős-bábfilmsorozat főcíme
Műfajfikció, dráma, irodalmi, mese

ÍróBálint Ágnes
RendezőKende Márta
Hang

Formátum1,37:1
Ország Magyarország
Nyelvmagyar
Epizódok12
Gyártás
Operatőr
Részenkénti játékidő5-9 perc
GyártóMagyar Televízió
Sugárzás
Eredeti adóMagyar Televízió
Eredeti sugárzás kezdete1964
Első magyar adóMTV, M3 (internet)
Státuszbefejezett
Korhatár
  • Korhatár nélkül megtekinthető (MTV1)
  • Hat éven aluliak számára nem ajánlott (M3)
Kronológia
Kapcsolódó műsor
SablonWikidataSegítség

A Gombóc tündér magyar televíziós élőszereplős-bábfilmsorozat, amely főszereplője Gombóc tündér. Marionett báb technikával készült. A sorozat első adása 1964-ben került képernyőre.

A tv-sorozat születése

A hatvanas évek elejének sztárja, Gombóc tündér, egy krepp papírból készült repkedő kis kotnyeles tündér báb volt, aki Bródy Vera tervező - mesélő körül járkált, piszkálódott, kérdezgetett. Ugyanis úgy alakult a történet, hogy Bródy Vera gombokból, fonalakból, pálcikákból figurákat, játékokat készített és közben mesélte az aznapi esti mesét.

Bálint Ágnes a szerkesztő csak a mese fordulatait adta meg, Verának kellett alakítani a cselekmény, miközben a szereplőket formálta az asztalon levő kellékekből, ráadásul az ott kotnyeleskedő Gombóc szintén beleszólt mindenbe.

Kétféle báb játszotta Gombóc tündér szerepét. Egyikük marionett figura volt, vagyis zsinórokkal mozgatta Kiss István egy létra tetején állva. A másik, a hangot is adó változat kesztyűs báb volt. Az ő mozgatója Havas Gertrúd, aki az asztal alatt kuporgott s miközben Bródy Vera a kamerával szemben ült és figurákat alkotott és mesélt, ÉLŐ ADÁSBAN. Trudi jó szokásosához híven mindent megtett, hogy megnevettesse. Sóhajtozott, hümmögött, váratlan kérdéseket és megjegyzéseket tett. Kettejük játéka nyomán lett Gombóc tündér és a hozzá kapcsolódó esti mese olyan szerethető

Rövid tartalom

Epizódok

  1. Cinegefészek
  2. A zsákmány
  3. A kormos vendég
  4. A kémény titka
  5. A modern tündér
  6. A régi lakók
  7. A kalap
  8. Madár a kalitkában
  9. A csillagszemű juhász
  10. A hegy meg az árnyéka
  11. A szemüveg
  12. Holnap iskola

Gyártás

Készítette a Magyar Televízió.

Szereplők

Szereplő Színész Magyar hang
önmaga Tamási Eszter
Kormos vendég Elekes Pál
Szereplő Bábszínész Magyar hang
Gombóc Tündér Bölöni Kiss István Havas Gertrúd
Bebújnoki Eduárd Bölöni Kiss István
Kandúr
Veréb Voldemár

Érdekességek

  • Bródy Vera úgy emlékszik, hogy a létra tetején a marionett figurával Koós Iván, kiváló tervező társa állt. Ez bizonyára előfordult egy - egy alkalommal, de több élő tanú állítja, hogy az állandó partner B. Kiss István bábművész volt.

Jegyzetek

  1. RTV, 1964. év, 21. hét. MTVA Archívum. [2019. szeptember 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. szeptember 27.)
  2. RTV, 1965. év, 3. hét. MTVA Archívum. [2019. szeptember 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. szeptember 27.)

Források