Fjällräven Vándortúra

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hkoala (vitalap | szerkesztései) 2021. március 14., 07:42-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (minden túrához be lehetne írni)

A Fjällräven Vándortúra a népszerű svéd outdoor márka, a Fjällräven által Magyarországon szervezett, ötnapos nemzetközi túraesemény.

Az első hazai Fjällräven Vándortúra a svéd Fjällräven Classic hatására és mintájára indult el 2014-ben, mára pedig szinte hagyománnyá vált, hogy a túraszeretők együtt hódolnak szenvedélyüknek Magyarországon is. A Vándortúra célja, hogy az emberek biztonságban és jókedvvel járják végig a gyönyörű útvonalat, mindennap előre meghatározott távot megtéve. Ha pedig valaki úgy érzi, neki ez túl sok lenne, választhat rövidebb útvonalat is.

Leírás

Ez egy igazi élménytúra, ahol az ember elmenekülhet a mindennapok teendői elől, elmélyülhet a természetben, fizikailag, mentálisan és lelkileg feltöltődhet, és mindeközben hozzá hasonló, természetimádó emberek társaságát élvezheti. A túrázás mellett sok más program is helyet kap: például borkóstoló, közös reggeli és vacsora. Az 5 napos eseményt élőzenés ünnepség zárja a célállomáson.

A Fjällräven Vándortúrán naponta meghatározott távok megtétele várható. A túra két fontos alapszabálya, hogy mindenki maga viszi a felszerelését és sátorban alszik. A szálláshelyek kempingek, vagy sátrazásra kijelölt helyek. Nincs időkorlát, vagy sietség, kényelmesen, saját tempóban, jókedvvel, biztonságosan és élményekkel gazdagodva járhatóak végig a legszebb túraútvonalak Magyarországon. 2014 és 2017 között a Vándortúra a Bükk és a Cserehát gyönyörű tájain vezetett át, majd 2018-ban a Bakony és a Balaton-felvidék rejtett kincseit járhatták be a résztvevők. 2019 óta a túra a Balaton partjáról indul, és ott is ér véget, érintve a Balaton-felvidék számos természeti értékét.

A szervezők számára elsődleges a természet tisztelete és védelme, ezért a Vándortúra megrendezése során maradéktalanul figyelnek a környezettudatosságra. Természeti értékeink védelme és tisztaságának megőrzése érdekében minden túrázó szemétgyűjtő zsákot kap a szervezőktől, amelyben összegyűjthetik a túra megtétele során keletkezett hulladékot, de az ambiciózusabbak a túraútvonalak megtisztítására is vállalkozhatnak.

2020

2020-ban Fjällräven Vándortúra július 27–30. között, a Balaton-felvidék hegyei között átvezetve zajlik.

Útvonal

1. nap

Az első nap útvonala közel esik a Balatonhoz, Pálköve és Mencshely között. Szinte végig egy hegy gerincén vezet megannyi kilátó ponttal a tó felé. Érintett nevezetesség a Hegyestű vulkáni geológiai bemutató hely.

Távolság: 24,93 km

Teljes emelkedés 637 m

Teljes ereszkedés 408 m

Becsült szintidő: 9 óra

2. nap

A második nap útvonala Mencshelyről indul, és Csórompuszta a napi célállomás. A rövid távon Nagyvázsony érintésével a Tálodi erdőn át érkezik az út Csórompusztára. A hosszú útvonalon kitérőt tehetünk Zádorvárhoz is, mielőtt Nagyvázsonyba érkeznénk.

Rövid útvonal:

Távolság: 14,59 km

Teljes emelkedés 181 m

Teljes ereszkedés 322 m

Becsült szintidő: 5 óra

Hosszabb útvonal:

Távolság: 25,29 km

Teljes emelkedés 327 m

Teljes ereszkedés 464 m

Becsült szintidő: 9 óra

3. nap

A harmadik napi kiindulópont Csórompuszta, a következő táborhely pedig Köveskálon van. Ezen a szakaszon a kapolcsi Király-követ, a Fekete-hegyi hátság mohos tavait járja végig az útvonal, majd gyönyörködhetünk a Tanúhegyek panorámájában az Eötvös Károly kilátóból.

A hosszú távon a Kővágóörsi kőtenger mellett két ősi templom romja is meglátogatható.

Rövid útvonal:

Távolság: 14,66 km

Teljes emelkedés 258 m

Teljes ereszkedés 295 m

Becsült szintidő: 5 óra

Hosszabb útvonal:

Távolság: 27,41 km

Teljes emelkedés 349 m

Teljes ereszkedés 386 m

Becsült szintidő: 10 óra

4. nap

A negyedik nap útvonala Köveskálról indul, és Káptalantótira érkezik. Az első látványosság a híres Szentbékkállai kőtenger, majd Mindszentkálláról a Köves-hegy magaslata a következő. Innen letekintve már látható Káptalantóti, az etap vége. A hosszú távon két nagyobb kihívás várható, a Hegyesd orma és a Csobánc, csúcsán a várral kompenzálják a nehézséget a felejthetetlen panorámákkal.

Rövid útvonal:

Távolság: 14,02 km

Teljes emelkedés 237 m

Teljes ereszkedés 278 m

Becsült szintidő: 5 óra

Hosszabb útvonal:

Távolság: 24,35 km

Teljes emelkedés 502 m

Teljes ereszkedés 543 m

Becsült szintidő: 10 óra

5. nap

Az ötödik nap Káptalantótiról indul és a célállomás Pálköve, így egy kört téve érkezik vissza a kiindulópontra. Az utolsó nap egy utolsó tanúheggyel, a Tóti-heggyel kezdődik, ahonnan körpanoráma tárul a túrázók elé. Aztán a Salföldi major háziállat bemutató helye következik. Akik még mindig a hosszabb távot választják, kitérhetnek a cédrusokkal teli Folly arborétumba, valamint a Salföldi kolostorromhoz is, mielőtt a majorhoz érnek.

Rövid útvonal:

Távolság: 10,79 km

Teljes emelkedés 135 m

Teljes ereszkedés 149 m

Becsült szintidő: 4 óra

Hosszabb útvonal:

Távolság: 18,82 km

Teljes emelkedés 434 m

Teljes ereszkedés 448 m

Becsült szintidő: 7 óra

Hasznos tudnivalók

Regisztráció

A regisztráció az alábbiakat tartalmazza:

  • Szállást a kijelölt szálláshelyeken, saját sátorban
  • Esténként egy tál meleg ételt a szálláshelyen
  • Reggelente liofilizált reggeli felvehető
  • Opcionális, liofilizált, zacskós gázfőzőn elkészíthető ebéd
  • Csomagmegőrzést a célnál
  • Rajtcsomagot
    • Egy gázpalack: 210 grammos Primus menetes kivitelben vagy egy 110 grammos szúrós palack
    • (Campingaz márkájú gázfőzőkkel nem kompatibilis. Ha ilyened van, neked kell palackról gondoskodnod.)
    • Reggeli és ebéd: gázfőzőn elkészíthető zacskós étel (opcionális)
    • Térkép, térképvázlat az útvonalról vízhatlan tartóval
    • Igazoló füzet
    • Szemeteszsák

Szállás

Kizárólag sátorban, a szervezők által kijelölt táborhelyeken, amelyek a céltelepülések területén belül találhatóak, nem pedig a természetvédelmi területeken. A wc, vízvételi- és mosakodási lehetőség minden esetben biztosított, melegvizes fürdési lehetőség viszont nem garantált.

Felkészülés

Fizikális felkészülés

108 km-t gyalogolni egy kb. 10-20 kg súlyú hátizsákkal, változó terepen, komoly kihívás. Ezért különösen fontos, hogy felkészítsük a testünket, hogy élvezni tudjuk a fantasztikus erdei- és hegyi környezetet.

Lábápolás és higiénia

Ahhoz, hogy maximálisan élvezni tudd a Vándortúrát, már előzetesen gondját kell viselned a lábadnak. Ha most nincs is probléma vele, készülj fel rá, hogy a túra folyamán fokozott terhelésnek lesz kitéve.

További információk