Ugrás a tartalomhoz

Feltételes utasítás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen YiFeiBot (vitalap | szerkesztései) 2019. január 8., 12:11-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Bot: 1 interwiki link áthelyezve a Wikidata d:q817862 adatába)
If folyamatábra
Egy "If–then–else" flowchart

A számítógép-programozásban a feltételes utasítások lehetővé teszik, hogy bizonyos paraméterekről szóló visszajelzés alapján futtassunk kódot, azaz választhatunk, mely utasításokat futtatjuk és melyeket nem. A feltételes utasítások egy döntés meghozatala körül csoportosulnak, kérdések és válaszok körül kristályosodnak ki. Ezek a válaszok szinte kizárólag egyszerű kérdésekre adott igaz/hamis, illetve igen/nem válaszok.

Programozási döntések

Minden számítógépes programozási nyelvben van lehetőség a dolgok értékének tesztelésére, majd a megállapítások alapján döntések meghozatalára. A C++ nyelvben ennek módja az if utasítás használata. Itt egy egyszerű C++ if utasítás:

if (feltétel)
{
// utasításokat hajt végre itt, ha a feltétel igaz
}
else
{
// utasításokat hajt végre itt, ha a feltétel hamis
}

Az if utasítás a megadott feltételeket teszteli, és vagy igaznak vagy hamisnak találja azokat. Ha a feltétel igaz, akkor az egyik utasítás vagy utasítások halmaza, ha hamis, akkor egy másik utasítás vagy utasítások halmaza kerül végrehajtásra.

Feltételes utasítások

Vessünk egy pillantást a következő kódra:

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
    int x;
    cout << "Adjon meg egy egész számot: ";
    cin >> x;
    if (x == 7)
    {
        cout << "Ön megnyerte a C++ tombolát!" << endl;
    }
    else
    {
        cout << "Sajnos nem nyert :(" << endl;
    }
    cout << "Köszönjük, hogy részt vett a C++ tombolán." << endl;
    return 0;
}

Források

  • Adrian Kingsley-Hughes - Kathie Kingsley Hughes: Beginnig programming. Wiley Publishing, Inc. Indianapolis, Indiana, 2006.
  • users.atw.hu

Jegyzetek