Ugrás a tartalomhoz

Eszperantó jubileumi szimbólum

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Eszperantó jubileumi szimbólum

Az eszperantó jubileumi szimbólum az eszperantó számára javasolt alternatív szimbólum. A modern grafikában az eszperantó belső gondolatát képviseli: mindenkit egyesíteni. Ez tartalmazza a latin E betűt (eszperantó) és a cirill Э (Эсперанто) betűt, amely a nyugat és a kelet egyesülését szimbolizálja. A két betű használatának ötlete azért merült fel, mert a szimbólumot a hidegháború vége előtt hozták létre, amikor az Egyesült Államok (amelynek fő nyelve, az angol, a latin ábécét használja) és a Szovjetunió (amelynek fő hivatalos nyelve, az orosz, a cirill betűket használja) voltak a világ fő „ellenségei”.

Története

[szerkesztés]

Az Eszperantó Világszövetség (EV) egy jubileumi szimbólum megalkotására versenyt hirdetett. 1983-ban Hilmar Ilton S. Ferreira brazil eszperantista nyerte el, aki Janette Lindo Ferreira rajzát javasolta. A nyertes szimbólum nem volt teljesen szimmetrikus. Az EV akkori antwerpeni Grafikai Központja felkérte Bob Venhuizent, egy önkéntes grafikust, hogy javítsa ki. Ezt a szép formát használták az Eszperantó nyelv jubileumi évében. Kezdetben csak a körvonalat használták, leggyakrabban fekete színnel és más színű háttérrel, vagy fehér vonalakat más színű háttérrel. A körvonal belseje ezért mindig más volt. [1]

Az 1987-es jubileumi év (ekkor volt 100 éves az eszperantó nyelv, 1887. július 26-án jelent meg az Unua Libro) után a Flamand Eszperantó Liga megbízott egy helyi marketing szakembert, hogy dolgozzon ki egységes formát több változatra. A szakember ajánlotta a jubileumi szimbólumot, de azt tanácsolta, hogy a szimbólum körvonalát uralja mindig a fekete szín, a szimbólum belseje pedig legyen mindig zöld. A zöld Pantone 389-et választotta, amely RGB jelöléssel kb. #CCE82E színkódnak felel meg.

Az EV ezt a stílust alkalmazta a kiadványainak illusztrálásához. Például az 1990-es évek eleji eszperantó dokumentumok mindegyike azonos stílusú, fekete körvonalakkal és a fent említett zöld színű szimbólummal vannak ellátva. Később más szervezetek, mint például a Eszperantó Ifjúsági Világszervezet (TEJO), az Eszperantó Tanárok Nemzetközi Szövetsége (ILEI) és az Universala Federacio Esperantista (UFE),[2] ugyanazt a stílust vették át és több éven át használták. A Flamand Eszperantó Liga továbbra is az akkor eldöntött formában használja a szimbólumot. Az EV a saját adaptációját használja. Az Európai Eszperantó Unió (EEU) egy másik verziót használ. A negyedik variáció apró zöld ötágú csillagával, a ciril Э felkarjai között.

A dinnye alakja és színe miatt néha "dinnyének" is becézik.

Van egy szöveges változata is a jubileumi "ЄЭ" szimbólumnak, amelyet gyakran használnak pl. az azonnali üzenetküldésekben és a közösségi hálózatokon.

Megjelenítései

[szerkesztés]

Alkalmazásai

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Pataki Zsófia: Szakdolgozat: Az eszperantóról általánosságban. www.eszperanto.hu. (magyarul) Szeged: kézirat (2011) 8. o. (Hozzáférés: 2021. május 6.) „Másik fontos szimbólum a két egymás felé fordított zöld „E” betű (latin és cirill)”
  2. Ivan Gennagyjevics Sirjajev – Kökény Lajos – Bleier Vilmos – Kalocsay Kálmán: Eszperantó Enciklopédia: Organizo. www.eventoj.hu (eszperantóul) (1933) (Hozzáférés: 2022/01/31/) „La danĝero, ke tiel la movado disfalos en du konkurencajn kaj eble malamikajn partojn, grupiĝantajn ĉirkaŭ la malnova UEA kaj nova UFE, estis evidenta. Feliĉe dum la sama kunveno en Geneve la reprezentantoj de UFE trovis okazon priparoli kun la gvidantoj de UEA kaj per bona volo de ambaŭ flanko oni venis al „Plano de Genève“, kiu almenaŭ promesis pli bonan ŝancon al harmonia solvo de la problemo.”

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Jubilea simbolo című eszperantó Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]