EMG 666/B

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Misibacsi (vitalap | szerkesztései) 2021. január 31., 07:30-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (korr)
EMG 666/B (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Informatika Történeti Kiállításán készült fotó
EMG 666/B (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Informatika Történeti Kiállításán készült fotó)

Az EMG 666/B programozható asztali számológépet (programmable desktop calculator), amely az EMG 666 továbbfejlesztett változata, az EMG (Elektronikus Mérőkészülékek Gyára, Sashalom) a BME Folyamatszabályozási Tanszék közreműködésével fejlesztette ki az 1977-1980-as időszakban.

Az EMG 666/B 100%-ban szoftverkompatibilis az EMG 666-tal.

Műszaki adatok

Az EMG 666/B is TTL és MOS LSI áramkörökből épült fel (nem mikroprocesszor alapú), mikroprogramozott architektúrával, azonban az abban az időszakban már elterjedő mikroprocesszor technikának köszönhetően, korszerűbb nagyobb megbízhatóságú alkatrészeket tartalmazott, mint elődje.

A megújított és kibővített firmware 4096 × 32 bites szavakban már EPROM-okban helyezkedett el, amely megkönnyítette mind a gyártást, mind az esetleges firmware frissítést.

Az EMG 666/B Fedél nélkül
EMG 666/B ((NJSZTITK ajovomultja.hu-n készült fotó) fedél nélkül

Az operatív tár, amely 8 Kbyte-os statikus RAM volt, 1008 adatregiszter vagy 8000 programutasítás tárolására volt alkalmas (az EMG 666-hoz hasonlóan az első 8 adatregiszter nem tartalmazhatott programlépéseket).

A gép egyik vonzó újdonsága a korszerűbb, 4-szeres sebességű programvezérelt kazettás mágnesszalagos tároló volt, amely kompatibilis maradt az EMG 666 kazettáival.

Az EMG 666/B 2 független I/O csatornával is rendelkezett. Egyrészt hozzákapcsolhatók voltak az EMG 666 egyedi csatornarendszeréhez kifejlesztett, már forgalomban lévő berendezések (8 hüvelykes hajlékonylemezes tárló, X-Y plotter, stb.), másrészt rendelkezett az IEEE-488, (IEC-625, HP-IB) szabványokban definiált hardver/szoftver szempontból 100%-kosan kompatibilis csatornával is, amely így lehetőséget teremtett az elterjedőben lévő Hewlett-Packard, Philips, Tektronix, stb. mérőberendezések csatlakozására. Az IEEE 488 csatorna konfigurálását és használatát, a csak EMG 666/B gépen elérhető új, speciális utasítások tették lehetővé.

Az itt látható fedél nélküli állapotban készített fényképen megfigyelhetők a gép részegységei, nyomtatott áramkörű kártyái (Basic Memory, Arithmetic Unit, Fix Memory Control, Input-Output,  Op.  Memory Control, Fix Memory), és azokat összefogó mechanika.

Források

  • Felhasználói kézikönyv Type 666B Programozható számológép, EMG Elektronikus Mérőkészülékek Gyára, [ 1982.]
  • IEEE Standard Digital Interface for Programmable Instrumentation, Institute of Electrical and Electronics Engineers

Külső hivatkozások

Kapcsolódó szócikkek