Dukesz Artúr

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Akela (vitalap | szerkesztései) 2020. április 17., 19:29-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (link)

Dukesz Artúr (Gyöngyös, 1892Krasznojarszk, 1919. augusztus 1.)[1] magyar jogász.

Életútja

Gimnáziumi tanulmányait szülővárosában, diplomáját a budapesti jogi egyetemen szerezte. Fiatalon kapcsolódott be az ifjú egyetemisták haladó szellemű mozgalmába. A Galilei Körnek tagja, 1912-ben pedig titkára lett. A Heves vármegyei lapok közölték éles hangú, bíráló cikkeit, melyekkel a vallásoktatás ellen szállt ki. 1914-ben behívták katonának, a kárpáti harcok során még ugyanebben az évben orosz fogságba került. Az osztrák–magyar hadsereg tisztjeként, a krasznojarszki hadifogolytáborba vitték, ahol a hadifoglyok szocialista-antimilitarista mozgalmába bekapcsolódott, 1919-ben a tábor egyik kommunistacsoportjának vezetője volt. Többedmagával a Jeniszej című lapot szerkesztette.[2] Az táborban kitört felkelést követő megtorlás során a foglyok között is tisztogatásra és kutatásra került sor. 1919. július 31-én Dukeszt Artúrt letartóztatták és másnap a kolcsakisták kivégezték.

Emlékezete

Emlékműve, mely Gyöngyösön, a Berze Nagy János Gimnázium (Kossuth Lajos utca 33.) bejárata mellett áll, az intézményen belül, Berecz András alkotása, 1967 novemberében leplezték le.[3] Szülőházát (Huszár utca 11.) is emléktáblával jelölték meg. Neve a Fiumei Úti Sírkert Munkásmozgalmi Panteonjának emléktábláin is megtalálható.

Jegyzetek

Források