Dankos Attila

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Akela (vitalap | szerkesztései) 2021. március 11., 09:59-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (kis)
Dankos Attila
Életrajzi adatok
Született1990. február 16. (34 éves)
Budapest
Pályafutás
Hangszerorgona
Tevékenységorgonaművész
SablonWikidataSegítség

Dankos Attila (Zalaegerszeg, 1990. február 16. –) magyar orgonaművész.

Élete

A zalaegerszegi zeneiskolában kezdte tanulmányait. 2005–2009 között a Szombathelyi Művészeti Szakközépiskolában tanult szolfézs és orgona szakon. A középiskolában az éneklés és a karvezetés alapjait is elsajátította. 2009-ben felvételt nyert a Debreceni Egyetem orgona tanszakára, ahol 2016-ban diplomázott. Tanárai voltak dr. Kovács Szilárd Ferenc, dr. Dobiné dr. Jakab Hedvig és dr. Karasszon Dezső. Eközben egy évet a Detmoldi Zenei Egyetemen tanult Thomas Nowak professzornál. Több mesterkurzuson is részt vett, többek között Szathmáry Zsigmond, Spányi Miklós és Ton Koopmann kurzusain. A XI. Dohnányi Ernő Kamarazene Találkozó és Versenyen nívódíjban részesült az egyetem régizene-kamaracsoportjával.

2017 és 2019 között a zalaegerszegi zeneiskolában tanított orgonát és zongorát, illetve a kertvárosi Szűz Mária Szeplőtelen Szíve templom orgonistája volt. A szombathelyi kántorképző keretében orgonát tanított, illetve minden év júniusában a pécsi kántorképzőn zeneelméletet és orgonát is tanít. Rendszeresen vállal korrepetitori tevékenységeket orgonával és zongorával egyaránt. A 2019 májusában megrendezett Gyermán István V. Dél-Dunántúli Regionális Vonósversenyen Kaposváron korrepetitori nívódíjban részesült.

A tanítás, illetve templomi szolgálat mellett nagyon fontos számára a rendszeres koncertezés. Ehhez szorosan kapcsolódik az improvizáció is. Alapjait már az egyetemen elsajátította, s magasabb szintre emelésére, gyakorlat szerzésére a templomi szolgálat során mindig volt lehetőség, hisz annak fontos részét képezi. Az improvizáció által nyújtott szabadság lehetőséget ad a művésznek az önkifejezésre is, így különösen szeret ezzel élni a koncertjei során.

Koncertjei voltak már a szombathelyi, pécsi, debreceni székesegyházakban, Budapesten, Sopronban, Vasváron, Balatonbogláron, Nagykanizsán, Kasselben, Münsterben, illetve más németországi településeken. Fellépője volt, illetve a helyi zeneiskolával volt közös kezdeményezés az Egerszeg Fesztivál szabadtéri orgonahangversenye. A Bach Mindenkinek Fesztivál rendszeres fellépője. Rendszeresen koncertezik Fekete Melinda Zsófia szaxofonművésszel, akivel jó párost alkotnak, hiszen szakmailag is segítik egymást. Már maga a hangszerpárosítás is különleges. Rendszeresen írnak átiratokat szaxofon-orgonára.

Az Erkel Gyula Újpesti Zenei Alapfokú Művészeti Iskola zenetanára és az újpesti Egek Királynéja-templom orgonistája.

Forrás

  • zene Zeneportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap