Ugrás a tartalomhoz

DARPA

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gabcsé (vitalap | szerkesztései) 2020. szeptember 21., 09:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (néhány helyesírási hiba)
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA)

Alapítva1958
SzékhelyArlington megye, Virginia, Amerikai Egyesült Államok
igazgatóArati Prabhakar
Dolgozók száma240

A Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) témájú médiaállományokat.

A DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency, azaz Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége; korábbi nevén ARPA) az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege.

A DARPA független a többi hagyományos katonai kutatás-fejlesztéstől és közvetlenül a védelmi minisztérium felső vezetésének van alárendelve. Körülbelül 240 munkatársa van (ebből 140 műszaki) akik mintegy évi 3,2 milliárd dolláros költségvetéssel dolgoznak. Ezek a számadatok évről évre változnak, mivel a DARPA rövid távú (2-4 éves) kutatásokra koncentrál, melyeket kicsi, a feladatra összeállított kutatócsoportok végeznek.

Története

1958-ban alapították, a szputnyik szovjet felbocsátására adott válaszul azzal a céllal, hogy az Egyesült Államok megőrizhesse hadi-technológiai fölényét ellenfeleivel szemben.

Projektjei

Közreműködött az ARPANET, a Berkeley UNIX (BSD) valamint a TCP/IP protokollok kifejlesztésében, pontosabban ez a hivatal szponzorálta a projekteket. A részleg nevéhez fűződik az F–117 Nighthawk típusú lopakodó vadászbombázó, és a B–2-es lopakodó bombázó kifejlesztése is.

Az ARPANET mellett az OpenBSD-t is 2,3 millió dollárral szerette volna támogatni, ám Theo de Raadtnak egy, az iraki háborúval kapcsolatos nyilatkozata miatt az összeget visszavonta.

Megrendezője és szponzora a DARPA Grand Challenge-nek, egy évente felváltva megrendezett sivatagi, illetve városi robotautó-versenynek, amit 2003 óta megtartanak, egyre nehezebb terepen és egyre hosszabb távon. A 2004-es verseny 10 mérföld hosszú volt, a 15 résztvevő közül egynek sem sikerült teljesítenie.[1] Az autóknak nehéz sivatagi terepen, úttalan utakon, akadályokat leküzdve vagy kikerülve kell a távot minél rövidebb idő alatt teljesíteniük. A járműveket egymástól időben elválasztva indítják. A városi távon a közúti közlekedéstől elzárt útszakaszon kell a járműveknek haladniuk, de itt bizonyos korlátozó feltételeket is be kell tartaniuk (sebességkorlátozás, útakadályokon rombolás nélküli áthaladás, stb).

A részt vevő járműveknek már 175 mérföldet kell megtenniük önállóan, bármiféle külső beavatkozás nélkül (vészhelyzet esetén lehetőség van a jármű leállítására, ez azonban a versenyből való kizárással jár). A győztes csapat jutalma 2 millió dollár. 2008-ban ezt a távot egyetlen csapat sem teljesítette.

Jegyzetek

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek