Csókás József

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen TurkászBot (vitalap | szerkesztései) 2019. június 2., 16:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (CheckWiki error (22) javítása; kategória szóközökkel)

Csókás József (Kecskemét, 1824. február 3. – Cegléd, 1905, november 30.) - kecskeméti parasztgazda, a homoki szőlő- és gyümölcstelepítés egyik magyar úttörője.

Életrajza

Kecskeméten született 1824. február 3-án. Kitűnő gyakorlati gazda volt, aki önműveléssel vált kiváló szakemberré. Eredményeit, módszereit rendszeresen publikálta. Közleményei, tanácsai a korabeli szaklapokban láttak napvilágot.

A téves, maradi nézettel szemben bátran hirdette az alföldi, a homoki borok egyenrangúságát a hegyvidékiekket – megfelelő, helyes kezelés esetén.

Kiváló gyümölcsfajtákat ültetett és óriási munkát fejtett ki a Chasselas csemegeszőlő meghonosítása érdekében Kecskemét határában.

Jelentős alkotása volt az Alföldön első ízben épített téglapince Ballószögön; a nagyrészt saját égetésű téglából épített pincében bizonyította be, hogy lehet jó bort szűrni a homoki szőlőből is. Mintegy 20 szakcikket írt.

Cegléden hunyt el, 81 évesen, 1905. november 30-án.

Források

  • Magyar Életrajzi Lexikon
  • Gesztelyi Nagy László: Csókás József (Kecskemét, 1933.)