Cián (szín)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Porribot (vitalap | szerkesztései) 2020. január 5., 13:37-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Kapcsolódó szócikkek: Lásd még fejezetcím módosítás az ajánlás szerint AWB)
cián
 
Színkomponensek
Hexa-hármas #00FFFF
RGB (r, g, b) (0, 255, 255)
CMYK (c, m, y, k) (100, 0, 0, 0)
HSV (h, s, v) (180°, 100%, 100%)

A cián (görög: κύανoς, átírva: kýanos, vagyis „sötét kék anyag”) egy szín a színspektrum kékes-zöldes tartományában. A cián szín létrehozható prizmán áthaladó fényből, ha kivonjuk belőle a pirosat. Így egy zöldes világos kék színt kapunk. A cián pigment (festék) elnyeli a piros fényt.

A ciánt még hívják ciánkéknek, akvamarinnak türkiz(kék)nek vagy kékes zöld színnek is.

A szín nevében egészen 1879-ig angol nyelvterületen a kéket is hozzábiggyesztették. Így lett cyan blue „ciánkék”. Ez az elnevezés honosodott meg a magyar nyelvben is. A nyomdaiparban a festék neve ciánkék. A folyadékok, drágakövek általában akvamarin színűek, míg a megfestett ruházat türkizkék.

A ciánkék festék az egyik alapszín a nyomdaiparban. Lásd CMYK színtér.

Szín Hullámhossz tartomány Frekvencia tartomány
cián ~ 485–500 nm ~ 620–600 THz

Cián és világoskék

Cián és kék színskálák

Sokan tartják úgy, hogy a cián az a világoskék szín, valójában egy teljesen különálló szín. Ugyanis a cián szín zöld és kékértéke azonos (így e két szín közt helyezkedik el), még a világoskék színnek a kékértéke 100%-os, még a vörös és zöldértéke egyforma. Továbbá a sötét cián szín (zöld és kékérték 50%) inkább zöldesebb, mint kék. A cián ellen szín párja (a vörösérték hiánya miatt) vörös, még a világoskéké a sötétsárga, más néven okkersárga.

A cián és a kék között elhelyezkedő szín a ciánkék.

cián (kivonó)
 
Színkomponensek
Hexa-hármas #00B7EB
RGB (r, g, b) (0, 183, 235)
CMYK (c, m, y, k) (100, 22, 0, 8)
HSV (h, s, v) (193°, 100%, 92%)

Kapcsolódó szócikkek