Berillid

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Tudor987 (vitalap | szerkesztései) 2015. július 25., 01:16-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

A berillid egy intermetallikus vegyület amit a berillium más fémekkel alkot, mint például a cirkónium, tantál, titán, nikkel, vagy kobalt. Tipikus kémiai képlete Be12Ti és FeBe5. Ezek kemény, fémes jellegű anyagok, melyek tulajdonságai eltérnek az összetevőiktől, főleg az oxidáció elleni ellenálló-képességben.

Alkalmazása

A kobalt és nikkel berillidek fontosak a fémkohászatban mivel a kicsapott fázisú berillium réz ötvözet. Mivel nem szikráznak használhatók bizonyos veszélyes környezetben.

A nukleáris technológiában a berillideket vizsgálták neutron sokszorzókként. Ellentétben fémes Berilliummal a berillidek mint a Be12Ti jobban ellenállnak a víz általi oxidációnak. És megtartják a neutron sokszorozó tulajdonságukat.[1]

Források

  1. Y. Mishima, N. Yoshida, H. Kawamura, K. Ishida, Y. Hatano, T. Shibayama, K. Munakata, Y. Sato, M. Uchida, K. Tsuchiya, S. Tanaka" Recent Results on Beryllium and Beryllides in Japan" Journal of Nuclear Materials, 2007, vol. 367-370, pp. 1382-1386. doi:10.1016/j.jnucmat.2007.04.001

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Beryllide című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk