Barbourula busuangensis

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Atobot (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. május 23., 17:08-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (amphibiaweb.org protokoll csere)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Barbourula busuangensis
Természetvédelmi státusz
Sebezhető
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Kétéltűek (Amphibia)
Rend: Békák (Anura)
Alrend: Archaeobatrachia
Család: Unkafélék (Bombinatoridae)
Nem: Barbourula
Faj: B. kalimantanensis
Tudományos név
Barbourula busuangensis
Taylor & Noble, 1924
Elterjedés
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Barbourula busuangensis témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Barbourula busuangensis témájú kategóriát.

A Barbourula busuangensis a kétéltűek (Amphibia) osztályába a békák (Anura) rendjébe és az unkafélék (Bombinatoridae) családjába tartozó faj.

Előfordulása[szerkesztés]

A Fülöp-szigetekhez tartozó Busuanga, Culion, Balabac és Palawan szigeten honos.[1] A természetes élőhelye a trópusi száraz erdők, nedves síkvidéki erdők, nedves hegyvidéki erdők, folyók, időszakos folyók. A fajt élőhelyének elvesztése fenyegeti.

Megjelenése[szerkesztés]

A Barbourula busuangensis nagy testű, erős felépítésű békafaj, mely kedveli a gyors folyású hegyi patakokat. Teste lapult, szeme és orrlyukai felül helyezkednek el, mellső és hátsó lábai erősek, mind mellső mind hátsó lábának ujjain található úszóhártya. Testét számos, nagyon apró szemölcs borítja, melyeknek mérete teste középvonalától kezdve növekszik. Színe sötét, a sötétzöldtől a feketéig, hátsó lábán halványabb zöld foltokkal és keresztirányú sávokkal. Nincs külső dobhártyája.

Életmódja[szerkesztés]

Kedveli a háborítatlan, tiszta vizű hegyi patakokat. Ezekben gyakran látható, amint csak a szeme és az orrlyukai emelkedik a vízszint fölé. Rendkívül félénk természetű.

Természetvédelem[szerkesztés]

Rejtőzködő életmódja és félénk természete miatt kevés ismerettel rendelkezünk e fajról. Nehezen megtalálható volta miatt Taylor és Noble már 1924-ben úgy vélekedett, hogy a faj a kihalás szélén áll. Elterjedési területe napjainkban lényegesen nagyobb, mint azt Taylor és Noble korábban gondolta. Az erdőirtás és ezzel együtt élőhelyének csökkenése miatt a faj veszélyeztetett, különösen Busuanga szigetén, ahol a bevándorlás miatt növekszik a környezetszennyezés.[2]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Frost, Darrel R.: Barbourula busuangensis Taylor and Noble, 1924. Amphibian Species of the World 5.6, an Online Reference. American Museum of Natural History, 2013. (Hozzáférés: 2014. február 9.)
  2. *Banks, C. B. (1999). Philippine amphibians assessment. Froglog, 33, 1.

Források[szerkesztés]